Życiowe dramaty i przeszkody codzienności – mural mówiący o prawach kobiet

“Jesteśmy artystkami-graficzkami z Poznania, a prywatnie się przyjaźnimy. Jakiś czas temu zwróciło się do nas Poznańskie Centrum Praw Kobiet z prośbą o pomoc w przemianie pustej ściany oraz starych mebli na coś wyjątkowego. W ten sposób powstał mural, który wykonałyśmy w 100% charytatywnie. Jesteśmy dumne z efektu naszej pracy i chciałybyśmy podzielić się zarówno jej konceptem społecznym, jak i wizualnym. Jednocześnie chciałybyśmy przybliżyć innym, jak młode pokolenie działa społecznie oraz artystycznie.” – opowiadają o swoim muralu Zuza i Wera.

Co chciałyście wyrazić przez mural?

W naszym muralu chciałyśmy przede wszystkim postawić na elementy takie jak: kobiecość, siła, przyjaźń oraz siostrzeństwo. Chciałybyśmy, żeby mural był inspiracją i motywacją, a jednocześnie oddawał hołd kobietom, które przechodzą przez życiowe dramaty i pokonują przeszkody codzienności. Zależało nam na tym, aby pokazać, że kobiety powinny wspierać siebie nawzajem, budować zdrowe relacje, przyjaźnie i więzi, aby być dla siebie wzajemnym wsparciem, ponieważ to właśnie wtedy jesteśmy najsilniejsze. Niestety od najmłodszych lat dziewczynki rzadziej uczy się “budować drużyny”.

Domyślam się, że wielu rzeczy nie mówi się dziewczynkom…

Rzadziej uczy się nas samodzielności, odwagi, za mało afirmuje się pewność siebie oraz umiejętność walki o wyrażanie własnego zdania. Nasz projekt ma pokazać, że najważniejsza jest dla nas solidarność i wspomniane już siostrzeństwo ponad wszelkimi podziałami, takimi jak: narodowość, pochodzenie etniczne, wygląd, orientacja seksualna, kolor skóry czy życiorys.

Czy mural nawiązuje również do kobiecego ciała owianego tabu?

To właśnie chciałyśmy przekazać, ponieważ tworząc mural jednocześnie chciałyśmy zdjąć tabu z kobiecego ciała. Chciałyśmy ukazać je jako mocne, dumne i wolne. Podkreśliłyśmy kobiece cechy po to, aby walczyć ze stereotypem, że kobieca anatomia to coś wstydliwego i wyłącznie seksualnego, co należy zakrywać. Mamy nadzieję, że oprócz wartości estetycznych, mural stanie się przede wszystkim inspiracją dla osób przebywających w jego otoczeniu.

Słowa i rozmowa: Redakcja Kraft

Zdjęcia muralu: Weronika Jaźwińska, Zuza Kamińska

Kategorie
Projektowanie / Przestrzeń / Sztuka
Udostępnij