Zrozumieć twórców z Polski i Japonii

Dwa odległe od siebie kraje. Nie tylko parametry geograficzne dzielą Polskę i Japonię, ale i podejście do twórczego wyrażania siebie. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w Poznaniu rozpocznie się Art Week 2019, którego głównym punktem jest Celebration – polsko-japońska Wystawa Sztuki Współczesnej. Zobaczcie krótką fotorelację.

Wydarzenie odbywające się w Kioto, Szczecinie i Poznaniu stanowi pewnego rodzaju dialog międzykulturowy, którego podjęło się 21 artystów i artystek. Eksponaty i instalacje (np. walizka Marii Łobody czy kamień grupy Hyslom), przedstawione w poznańskiej galerii na dziedzińcu, podkreślają aspekt przestrzeni, a może raczej rozproszenia jej pomiędzy krajami i decentralizację twórczości z wielkich miast na peryferia.

Wystawa Celebration to również zwrócenie się do matki natury, która widoczna w twórczości łączy się z człowiekiem. Klarowne, estetyczne formy japońskiego wyrazu wymagają od uczestnika zaangażowania i głębszego przemyślenia współczesnych kwestii kulturowo-społecznych. Kataklizmy, wszechobecna gonitwa pytań o własną tożsamość i narzucany sobie samorozwój, komunikują, że warto na chwilę się zatrzymać. Nie tylko po to, by zrozumieć twórców z drugiego końca świata, ale i posłuchać bicia swojego serca. Gdy pójdziecie – zrozumiecie.

Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Główny partner i współorganizator: Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy: Kyoto Art Center, Rohm Theatre Kyoto, TRAFO

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Redakcja

Kategorie
Okoliczności / Świat / Sztuka
Udostępnij