Zbrojownia Sztuki: Gdańsk promotorem twórczości młodych artystów

To już 11. edycja ogólnopolskiego konkursu „Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”. Skierowana do szerokiej publiczności wystawa wpisała się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych Gdańska i rokrocznie przyciąga wielu zwiedzających z całej Polski, jak również turystów zza granicy. Ekspozycja prezentuje współczesne zjawiska artystyczne promując prace absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.

Uroczyste wręczenie nagród oraz wernisaż odbędą się już 2 sierpnia o godzinie 12 w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Tego samego dnia, o godzinie 13:30 na Patio gdańskiego ASP krytycy sztuki podejmą dyskusję pod nazwą Nadzieje sztuki. Nowe artystyczne rzeczywistości w zderzeniu z życiem. Panel dyskusyjny ma budować refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych. Wystawa prac potrwa od 3 sierpnia do 8 września 2019 roku, w godzinach od 11:00 do 18:00.

Głównym celem konkursu jest wypromowanie młodych talentów oraz wsparcie ich w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki. Prace będą bardzo zróżnicowane, gdyż udział biorą absolwenci kierunków i specjalizacji takich jak: fotografia, grafika artystyczna, tkanina artystyczna, malarstwo, rzeźba, szkło artystyczne, ceramika, instalacje, intermedia, performance oraz rysunek. Uczestnicy wystawy to nie tylko gdańszczanie. Swoimi pracami dyplomowymi podzielą się też studenci Akademii Sztuk Pięknych z Katowic, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz z Uniwersytetu Artystycznego z Poznania.

Oprócz możliwości zaprezentowania swoich dzieł, na uczestników czeka nagroda główna fundowana przez Rektorów. Ponadto, przyznane zostaną: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Krytyków, a także trzy Nagrody Prezydentów Miast Gdańsk, Gdynia i Sopot. Dzięki współpracy z Galerią Miejską w Gdańsku wybrany przez dyrektora uczestnik będzie miał możliwość organizacji wystawy w roku następnym. Dodatkowo, po raz pierwszy w wydarzenie zaangażowało się również Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Przedstawiciel muzeum wybierze młodego artystę, którego nagrodą będzie indywidualna wystawa.

Słowa: Redakcja

Źródło: ZbrojowniaSztuki.pl

Zdjęcia: Bartosz Żukowski, ZbrojowniaSztuki.pl

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Rzemiosło
Udostępnij