Zachować echa przeszłości – Hala Urania Olsztyn w nowej sesji marki Natalii Siebuły

Wielkie, magiczne, tajemnicze miejsce. Hala Urania Olsztyn. Kultowa dla olsztynian i olsztynianek. Obiekt sportowy, ale i kulturalny. Niesamowita, niemal pozaziemska kopuła. To właśnie tutaj powstała kolejna sesja nowej kolekcji stworzonej przez Natlię Siebułę. 

Hala Urania Olsztyn to niezwykłe miejsce z niezwykłą architektoniczną historią. Po raz kolejny na zdjęciach z nowej kolekcji Natalii Siebuły, pojawia się miejsce, które projektantka wraz z fotografem Pioterm Czyżem  i producentką Katarzyną Zielińska, pragnął ocalić od zapomnienia, ponieważ hala jest u kresu swoich dni, lada moment rozpocznie się jej wyburzanie i modernizacja. Co zostanie z Hali Urania – symbolu miasta, swoich czasów, ich pomysłów i idei? 

Urania przez wiele lat była areną zmagań sportowych, jak i pokazów kinowych – w pamięci części osób wyrył się choćby seans filmu „Przeminęło z wiatrem” w 1982 roku, koncertów, sylwestrów czy targów. W olsztyńskiej hali często odbywały się międzynarodowe wydarzenia sportowe – jak chociażby Międzynarodowe Zawody o Puchar Grunwaldu, czyli największa impreza gimnastyczna kobiet i mężczyzn organizowana Polsce. Startowały ekipy z: Belgii, Czechosłowacji, Republiki Federalnej Niemiec, Rumunii, Węgier, ZSRR i Polski. Zawody odbywały się w Uranii przez 11 lat. 

Hala Urania to przykład modernistycznej fantazji na temat nowoczesnych konstrukcji i kosmosu. Ze względu pewnie na dostęp do wielu jezior nad ufo krążą mewy i lądują na czubku kopuły. Co ważne i zaskakujące, wystrój, wnętrze i wyposażenie hali nie zmieniło się zupełnie od czasu budowy. Wnętrze jest przepiękne – pełno w nim miękkiego światła, ciepłego drewna i kamienia, dużo kafli o przeróżnych kolorach i rozmiarach. 

Niestety przez lata stan techniczny Uranii się pogarszał a liczące pół wieku wyposażenie przestało spełniać normy i wymogi. Najpierw władze miasta planowały wyburzenie hali i postawienie w jej miejsce nowego obiektu. Ostatecznie zdecydowano na rozbiórkę tylko części hali, modernizację i rozbudowę. Zmodernizowana hala bazować ma na projekcie dwóch połączonych ze sobą brył i mieścić więcej publiczności, być obiektem energooszczędnym, umożliwiającym organizowanie imprez sportowych rangi mistrzostw Polski, Europy i Ligi Światowej, a także przedstawień teatralnych i operowych, koncertów, wystaw oraz targów. 

Sesja obyła się więc w Hali Urania tuż przed nieodwracalnymi zmianami, chwytając echa z przeszłości. 

 

Tekst powstał we współpracy z marką

Fotografie: Piotr Czyż 

Modelki: Josephine Tomaszewska, Julia Piklikiewicz, Paulina Kowalik 

Makijaż : Małgorzata Jagielska 

Produkcja: Katarzyna Zielińska 

Kategorie
Miasto / Moda / Rzeczy / Wnętrze
Udostępnij