Wystawa „W Warszawskiej Pracowni” – poczuj rzemieślniczą historię stolicy!

Od 1 maja na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury można oglądać wyjątkową wystawę, zapis rzemieślniczej historii stolicy – „W Warszawskiej Pracowni”. Na wystawę przygotowaną przez m.st. Warszawa i Projekt Pracownie składają się zdjęcia i opisy z 16 wyjątkowych pracowni rzemieślniczych funkcjonujących na co dzień w Warszawie. Fotografie przedstawione na wystawie pozwalają nam zajrzeć przez szybę do wciąż żywych i działających pracowni rzemieślniczych. Są wśród nich stolarz, jubiler, modystka, ceramik, szklarz, kaletnik czy zegarmistrz.

Wystawa „W Warszawskiej Pracowni” to przede wszystkim wyjątkowe zdjęcia i opisy warsztatów rzemieślniczych istniejących w Warszawie. Pojawiają się tam również wyniki badania „Transmisja rzemiosła – możliwości i przeszkody” zrealizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy  w  ramach  Zintegrowanego  Programu  Rewitalizacji m.t. Warszawy  do  2022 roku. Dzięki temu dowiadujemy się, że aż 45% rzemieślników, którzy wzięli udział w przeprowadzanym w listopadzie 2020 roku badaniu, twierdzi, że ich warsztaty znikną z mapy miast a z powodu braku następców.  Jednocześnie    54%  chętnie  odsprzeda  swój  warsztat  i  wspomoże  kupca  swoją, zdobywaną przez lata, wiedzą. 

„Ta wystawa pod wieloma względami jest dla mnie wyjątkowa. Po pierwsze  to  dla  nas  znakomita okazja na świętowanie 4. roku działalności Projektu Pracownie. W 2020 pandemiczna rzeczywistość uniemożliwiła nam organizację corocznej ekspozycji zdjęć, a w tym mamy okazję zrealizować ją w plenerze. To nasze pierwsze doświadczenie tego typu. Po drugie temat wystawy jest mi bardzo bliski. Głęboko wierzę, że wartość, którą niesie za sobą obecność pracowni wytwórczych w mieście jest nieoceniona. Szansa na obcowanie z rzemieślnikami i uczestniczenie w prowadzonych przez nich zajęciach twórczych może mieć działanie niemalże terapeutyczne, pomóc spojrzeć na otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy niż zza biurka czy przez ekran laptopa lub telefonu. Ponadto jako warszawianka  jestem  bardzo  dumna,  że  mam  okazję  szerszemu  gronu  zaprezentować  historię rzemieślników, którzy zdecydowali się prowadzić swoją działalność w moim rodzinnym mieście” podkreśla Małgorzata Herman, założycielka i prowadząca Projekt Pracownie.

Wystawę będzie można oglądać na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury od 1 do 28 maja 2021 roku.

Organizatorzy: Projekt Pracownie, Biuro Rozwoju Gospodarczego m.st. Warszawy, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Partnerzy: Muzeum Warszawy, SARP (Praga LAB/Open Heritage)

Produkcja wystawy: Małgorzata Herman, Iza Sykut, Radek Zawadzki

Fotografie: Karolina Lewandowska, Natalia Miedziak-Skonieczna, Marta Wróbel, Krzysiek Jedynak, Radek Zawadzki, archiwum Muzeum Warszawy

Oprawa graficzna: Joanna Zamorowska (z wykorzystaniem ilustracji Weroniki Reroń)

Patronat medialny: Radio Kampus, agencja Jet Line, Magazyn Miasta

 

Słowa: Redakcja przy współpracy z Projekt Pracownie 

Zdjęcia: Karolina Lewandowska, Radek Zawadzki

Kategorie
Przestrzeń / Rzemiosło / Sztuka
Udostępnij