#wspieramPL. Jednoczymy się, by wspierać lokalne marki

Panująca epidemia odciska swoje piętno na niemal wszystkich aspektach naszego życia. Nie omija także biznesu, i to z niemal żadnej branży. Szczególne spustoszenie sieje wśród małych lokalnych firm, które w obliczu coraz poważniejszego kryzysu postanowiły połączyć siły i wspólnie zawalczyć o swoją przyszłość w ramach akcji #wspieramPL. My również dołączamy i zachęcamy do szerzenia informacji.

Z perspektywy konsumenta małe biznesy tworzą lokalny i unikatowy klimat: zapewniają ulubioną kawę podczas spaceru z psem, tworzą miejsca spotkań ze znajomymi czy pozwalają ubierać się w oryginalny i zrównoważony sposób. Z perspektywy gospodarki lokalne biznesy tworzą zaś miejsca pracy i zasilają budżet ogromnymi kwotami w postaci podatków, składek i innych opłat. Epidemia koronawirusa położyła się jednak głębokim cieniem na codziennym funkcjonowaniu takich firm, drastycznie tnąc przychody i zmuszając do głębokiej restrukturyzacji biznesu. Może się jednak okazać, że mimo usilnych starań spora część naszych ulubionych marek nie przetrwa epidemii i upadnie, zanim zdążymy doczekać końca ogólnokrajowej kwarantanny.

Los setek tysięcy ludzi

Biznes to system naczyń połączonych, i to bardzo ściśle – tłumaczy Kuba Stępski, współzałożyciel KABAKa, jednej z firm biorących udział w akcji. Od samego początku budowaliśmy naszą markę stacjonarnie, bo zależało nam na bliskim i autentycznym kontakcie z klientami. Z powodu obecnej sytuacji byliśmy zmuszeni zamknąć wszystkie nasze sklepy stacjonarne, podobnie zresztą jak wszyscy nasi kontrahenci. Główne motory napędowe naszej działalności stanęły do zera praktycznie z dnia na dzień, a w efekcie cierpimy nie tylko my i nasi pracownicy, ale także nasi dostawcy: zakłady, w których stoją nasze maszyny, drukarnie, które drukują nasze metki, itp. Za każdym z dostawców stoi zaś kolejny szereg ludzi, któremu w niedalekiej przyszłości grozić może nawet całkowita utrata pracy. Rząd nie będzie w stanie nam w tej sytuacji pomóc, dlatego musimy działać razem, i to nie tylko w zakresie wzajemnej promocji, ale przede wszystkim uświadamiania skali problemu. Tu nie chodzi bowiem o naszą ulubioną latte, tylko o los setek tysięcy pracowników.

W obliczu tych problemów, lokalni przedsiębiorcy jednoczą się i tworzą akcję #wspieramPL, która ma na celu właśnie zwiększanie lokalnej świadomości konsumenckiej. W jej ramach organizatorzy zachęcają do nagłaśniania problemu oraz wspierania swoich ulubionych manufakturowych marek nie tylko poprzez zakupy, ale przede wszystkim poprzez pokazywanie ich np. na swoich kanałach social media, oznaczając posty #wspieramPL. W ramach akcji i podziękowań za wsparcie, marki przygotowały też specjalne rabaty. Pamiętajmy, że tylko przy wspólnej mobilizacji mamy szansę powrócić do normalności.

Pełna lista marek, które dołączyły do akcji:

Achrem, Ach To Ty, Agata Wojtkiewicz, Anacomito, Animalkingdom, Bäckerei Bytom, Balagan Studio, Barrakuz, Bola, Boom Bloom, Breath.clothing, Blinkee city, Jackob Buczyński, by Insomnia, bynamesakke, Cat Cat Studio, Christine Granville, Ciekawe Rzeczy, Cloudmine, Colorshake, Diamante, Domkove, Don’t Need No Samurai, Doom 3K, Eppram, Gusta Jewellery, Helen’s Wings, Holi Store, Inaff, KABAK,  Karolina Naji, Kavka, Kiddy Mate, Kubota, KPODONOU, Lady Planer, Lana Nguyen, Lanoro, Lepiej, LESS_, Many Mornings, Marie Zelie, Melancholia.co, Mims Studio, Mokobelle, MoMi-Ko, Moon jwlr, Moya matcha, Mua Studios, Muscat, Mustache.pl, NAGO, Natalia Siebuła, Nerola, Majtki z Sosnowca, Mocem, Nadwyraz.com, Nervous, Nubee, Oh!Zuza, Pan Tu Nie Stał, Paterns, Pavlas Studio, Pixie Pour Toi, Poczta Balonowa, Pola Zag Jewellery, Praia Beachwear, Prosto, RQL – ROSE QUARTZ LOVE, Sahaja Lingerie, Second You, Selice, Sistu, Sofix, Somethings, So What, Takapara, To Moje, Tova, True Color by Ann, Trzask Ceramics, Undress Code, Urban City, Vanilla night&day, W Hand Works, Yeah Bunny, Yes, Yoga Beat Studio, Your Kaya

Słowa: Redakcja, #wspieramPL

Zdjęcia: KABAK, Your Kaya, Cat Cat Studio, Lady Planer

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Rzemiosło
Udostępnij