Wskazujemy zielone punkty na mapie Polski

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Wam dzisiaj działania dwóch dużych polskich miast, które sprawy ekologiczne biorą sobie mocniej do serca. Od lutego 2019 Gdańsk wdraża w życie akcję „Gdańsk bez plastiku” i w ramach niej wprowadza coraz więcej zmian w urzędach, a także w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo, Kraków na mocy uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem dotyczący wszystkich. Oba te miasta podają mieszkańcom gotowe rozwiązania jak się zachować w obliczu nowych zasad.

Na terenie Krakowa zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje od 1 września i dotyczy nie tylko właścicieli budynków mieszkalnych czy gospodarczych, ale również szklarni, lokali usługowych i zakładów przemysłowych. Zgodnie z aktem prawa miejscowego nie można też palić drewnem w usytuowanych na stałe grillach, dozwolone jest jednak używanie przenośnych urządzeń do grillowania. Uchwała antysmogowa dopuszcza używanie paliw gazowych, a miasto podpowiada, że kolejną alternatywą dla węgla czy drewna są instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, pompy ciepła, energia elektryczna czy ciepło sieciowe. Kraków jest przygotowany na te zmianę, zaplanowana jest seria kontroli palenisk.

Zmiany w Gdańsku widoczne są w wielu aspektach życia miasta. Ze szczególną uwagą zajęto się urzędami, w których zamieniono kubki, sztućce, słomki i talerze z plastikowych na papierowe. Co więcej, gdański magistrat zrezygnował już zupełnie z wody butelkowanej, a papier do drukarek został częściowo zamieniony na pochodzący z recyklingu. W prezencie dla mieszkańców urzędnicy rozdali 2 tysiące bawełnianych toreb, tym samym zachęcając do rezygnacji z foliówek. Na ulicach powstało już 30 zdrojów, ale miasto na tym nie poprzestaje. Zmiany wdrożono również na plaży, gdzie wymieniono plastikowe przebieralnie i tablice z regulaminem na drewniane.

Oprócz wielu zmian, które urząd Gdańska wprowadził zarówno u siebie jak i w przestrzeni miejskiej, w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku” powstała lista 10 rad dla mieszkańców jak być bardziej proekologicznym. Mieszkańcy są zachęcani do korzystania z wielorazowych pojemników na jedzenie na wynos, swoich butelek na wodę z kranu czy noszenia bawełnianych toreb. Jesteśmy pod dużym wrażeniem z jakim powodzeniem działa gdańska inicjatywa. Czekamy na kolejne miasta! 

Słowa: Redakcja

Źródła: SmogLab

Zdjęcia: PortalKomunalny, Andrzej J. GojkeDziennikPolski24

Kategorie
Ekologia / Miasto / Świadomość
Udostępnij