Wiklinowo-szklane rzemiosło wygraną Mazda Design Award 2019

Jesteśmy pewni, że nie po raz ostatni połączenie tradycji z nowoczesnością staje na podium. I to nie byle jakim. W tym roku podczas Mazdy Design Award ogromną siłą okazała się twórczość oparta na kaszubskiej kulturze, a dokładniej projekt Agnieszki Bar prezentujący kolekcję szklanych naczyń.

Splecione to projekt, który przez tegoroczną laureatkę został opracowany już trzy lata temu, gdy została zaproszona do większego przedsięwzięcia o nazwie Odzyskiwanie Rzemiosł. Jak wspomina sama zwyciężczyni, jej zadaniem było nawiązanie do rzemiosła, które powoli zanika. Właśnie tak rozpoczęła się podróż i eksperymentowanie z wikliną, która posłużyła za surowiec do nadmuchiwania szkła.

Nagroda wręczona przez Alicję Patanowską oddała hołd pracy, która odwoływała się do innowacji połączonej z tradycją. Decyzją jury (Tomek Rygalik, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak (laureat Mazda Design Award 2017), Jo Stenuit – Dyrektor Designu Mazda Motor Europe oraz laureatka MDA z 2018 roku – Alicja Patanowska) projekt Splecione w nowatorski sposób łączy wysoki, nowoczesny design z tradycyjną kaszubską sztuką, którą charakteryzuje bardzo ludzki, praktyczny charakter. Szklane misy, patery, pojemniki i wazy odciskane w wiklinie posiadają wyraźne znamię ludzkiej pracy oraz emocji artysty.

Przeszłam cały proces, od momentu poznania jak wiklina rośnie, przez cały proces jej pozyskiwania, suszenia, moczenia, aż po moment, kiedy wyplatamy z wikliny różne splecione struktury – w tym kosze. Poznałam ten materiał i stwierdziłam, że jest bardzo podobny i ma podobne właściwości do drewna, które wykorzystywałam wcześniej jako formę do dmuchania szkła. Wiklina jest bardzo elastyczna, ale żeby coś z niej upleść musimy ją mocno namoczyć. Ta wilgotność spowodowała, że materiał nadawał się idealnie do pracy z gorącym szkłem, ponieważ nie wypalał się od razu. – Agnieszka Bar

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Mazda Design Award

Kategorie
Projektowanie / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij