Twórca prawdziwy – kraftowa lista na Łódź Design Festival

Łódź Design Festival trwa w najlepsze. Ilość dobra, piękna i innowacyjnych konceptów podczas tygodnia święta wzornictwa może wprawiać w zachwyt i zakłopotanie. Postanowiliśmy więc wybrać to, co zwróciło naszą uwagę. W duchu rzemiosła i zrównoważonego rozwoju.

Zaczniemy od końca, ponieważ zapisaliśmy w kalendarzu, by 25 maja o godz. 16:00, dowiedzieć się jaką wizję odpowiedzialnego projektowania przedstawi Jonas Petterson. Na podstawie projektów według FUWL (Form us with love) przyjrzymy się temu, jak możemy podnieść poprzeczkę swoich działań i co zrobić, by tworzyć produkty z coraz lepszych materiałów. Łącząc ze sobą świat kultury i przemysłu będzie to opowieść o projektowaniu z racjonalnym wpływem na otaczający nas świat. Nową rzeczywistość, która wymaga współpracy i podjęcia odpowiednich kroków. Czasem odważnych.

Co z tym materiałem?

Na ŁDF nie zabraknie oczywiście wystaw. Przez cały czas (od 17 do 26 maja), w Art Inkubatorze i Centrum Festiwalowym możecie przyjrzeć się ekspozycji Modowa Rewolucja – przyszłość tekstyliów, która nie tylko pomoże konsumentom dokonywać świadomych wyborów, ale i weźmie na tapet obecne wyzwania branży. Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, że temat sieciówek, godnego traktowania pracowników i racjonalny wybór surowców, to gorący temat. Kogo warto słuchać i gdzie szukać wiarygodnych informacji? Z pewnością wśród ekspertów Instytutu Szwedzkiego, który podczas pracy nad wystawą współpracował z cenionymi specjalistami w zakresie mody zrównoważonej.

Idzie nowe – NÓW!

Większość branży obiegła już radosna informacja o świeżej inicjatywie, która dzielnie kroczy drogą kraftu. NÓW to pierwsze stowarzyszenie nowego rzemiosła, łączącego unikalne umiejętności różnych rzemieślników – pasjonatów rękodzieła. Do ogólnopolskiego konceptu należą więc przedstawiciele marek z Poznania, Warszawy, Łodzi i Krakowa. Wszystko po to, by wspólnie doceniać pracę ludzkich rąk.

Podczas pierwszej soboty ŁDF, 18 maja, mogliście również posłuchać panelu dyskusyjnego Współczesne polskie rzemiosło, w którym wzięli udział współtwórcy stowarzyszenia z marek Tartaruga oraz KŁOSY.

Głos rozsądku

Lubimy dyskutować. Dokładając do rozmów interesujące tematy, znakomitych prelegentów, gości i bezkompromisowość, jesteśmy przekonani, że każde z zagadnień podczas bloku Dobre Życie da do myślenia w kontekście otaczających nas realiów konsumpcji. 26 maja dojdzie do długich rozmów na temat podejścia do projektowania, relacji pomiędzy marką a człowiekiem i produkcji masowej. Organizatorzy festiwalu zaprosili na scenę m.in. trandwatcherkę Agnieszkę Polkowską, Maję Ganszyniec, która podejmie temat Naturalność, lokalność i świadomość w projektowaniu czy przedstawicieli Piotra Kalinowskiego, intrygującego poruszanym zagadnieniem Design zmienia się od poniedziałku. My pytamy już dziś: Dlaczego?

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Łódź Design Festival

Kategorie
Ekologia / Okoliczności / Rzemiosło
Udostępnij