Użyteczny przedmiot z odpadów? Up-Cykle to konkurs przyszłości

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku postanowił zadać pytanie studentom i absolwentom uczelni artystycznych w całej Polsce. Jakie? Czy koniec użytkowania przedmiotu musi oznaczać, że bezpowrotnie trafi on do śmietnika? Nie! Właśnie stąd wzięła się idea konkursu ogłoszonego w nadmorskim mieście. Poznajcie szczegóły.

Biżuteria, a może jednak przedmiot codziennego użytku? Rozwijając ideę upcyclingu każda osoba, która chce wziąć udział w konkursie ma do wyboru dwie kategorie, z którymi należy się zmierzyć w pierwszej edycji konkursu Up-Cykle. Idei upcyclingu chyba nie trzeba już nikomu tłumaczyć. W naszej redakcji od dłuższego czasu nawołujemy do podarowania przedmiotom drugiego życia więc tym bardziej cieszy nas, że powstają konkursy takie jak ten. Naszym celem jest w końcu długofalowe przyczynianie się do szerzenia idei obiegu zamkniętego.

 Up-Cykle!

Chcąc wyjść naprzeciw problemom współczesnego świata Zakład Utylizacyjny w Gdańsku poszedł o krok dalej i ogłosił konkurs.

Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie przedmiotu codziennego użytku lub elementu biżuterii z odpadów. Liczy się pomysł, wykonanie i szczegółowe opisanie swojej idei. Przedmioty mają w 80% pochodzić z surowców pozyskanych z odpadów np. materiały poprodukcyjne, zużyty plastik, tekstylia czy odpady biodegradowalne. Wybór jest ogromny, ponieważ na świecie jest mnóstwo odpadów, które możemy wykorzystać i z powrotem wprowadzić w obieg. Konkurs jest po to, by przybliżyć ogólny problem odpadów, z którym boryka się świat, znaleźć rozwiązanie na powtórne przetwarzanie odpadów, ale również propagować ekologiczny styl życia i praktyczny wymiar założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

O samej idei konkursu wypowiedział się Michał Dzioba, Prezes Zakładu Utylizacyjnego i członek komisji jury konkursu:

Wytwarzamy ogromne ilości odpadów, z których znaczna część nadaje się do powtórnego przetworzenia. Każdy przedmiot wprowadzony do obrotu powstał z materiału, po którym z pewnością zostały odpady poprodukcyjne. Studenci polskich uczelni artystycznych to niezwykli ludzie, z głowami pełnymi pomysłów na ich wykorzystanie. Chcemy skorzystać z tego potencjału i czekamy na ciekawe projekty, które będą inspiracją dla innych do zmiany myślenia o odpadach. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ich wytwarzanie.

Trzymamy kciuki za każdego, kto weźmie udział w konkursie. Gra jest warta świeczki, ponieważ główna nagroda to 6000 zł. Z uwagą przyjrzymy się każdemu projektowi i jesteśmy bardzo ciekawi pomysłów. Warto również wspomnieć o składzie jury konkursu Up-Cykle. To znani profesjonaliści ze świata designu: Tomek Rygalik – przewodniczący, Marta Karwacka, Marta Hryc, Michał Piernikowski i Michał Dzioba. Dokładny opis sylwetek można znaleźć na stronie konkursu: www.zut.com.pl/upcykle

Zachęcamy więc do zgłaszania się: Szczegóły konkursu, regulamin oraz zgłoszenia: TU

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Unsplash

Kategorie
Ekologia / Okoliczności / Projektowanie
Udostępnij