Uwaga. Gdynia Design Days prowokuje do zmian w kryzysie

Organizowany po raz ósmy nadbałtycki festiwal Gdynia Design Days wystartuje w najbliższą sobotę 4 lipca. Tym razem z bogatego programu wykładów, warsztatów i projekcji filmowych będzie można skorzystać w dowolnym miejscu, gdyż wydarzenie odbędzie się online.

Ogłoszone w lutym hasło przewodnie Gdynia Design Days 2020Uwaga idealnie dopasowało się do zmian, które przyszły wraz ze światową epidemią. Jak głosi komunikat organizatorów, celem jest skupienie uwagi na globalnie narastających problemach związanych z eksploatacją naszego otoczenia. Żyjemy w czasie głębokich przemian. Uważność w postępowaniu i koncentracja na wartościach potrzebne są nam obecnie bardziej niż kiedykolwiek. Kryzysy w zakresie żywności, wody oraz niedobór zasobów przenikają do naszego codziennego życia, także w Polsce. Konieczne jest działanie, jednak nie możemy rozwiązywać nowych problemów starymi metodami. Powinniśmy skoncentrować się na dobru wspólnym, by stworzyć zrównoważoną ekonomię, opartą nie na wzroście, a na dobrobycie społecznym.

Organizatorzy zapowiadają, że projektowanie jest skuteczym narzędziem rozwiązywania złożonych problemów i kładą nacisk na rolę i odpowiedzialność projektantów, branży kreatywnej, biznesu oraz samorządów w tworzeniu produktów, usług, przestrzeni. Uczestnicy festiwalu będą szukać odpowiedzi na pytanie, czy potrafimy być na tyle rozważni, by nasze zachowania konsumenckie wpływały na to, żeby to, co dostępne na rynku było bardziej zrównoważone i w mniejszym stopniu degradowało środowisko?

Program składa się z trzech części. Od soboty do czwartku (04 – 09.07) główne zagadnienia festiwalowe rozwiną prelegenci w trakcie wykładów i warsztatów. Największe zainteresowanie przyciąga wykład Róży Janusz „Biodesign w kontrze do nadprodukcji” na temat alternatywnej gospodarki obiegu zamkniętego oraz rozmowa Julii Fiedorczuk i Filipa Springera „Kryzys klimatyczny jako kryzys wyobraźni”. Szególną uwagę należy zwrócić również na zagadnienie danych gromadzonych przez nowoczesne technologie oraz ich wpływu na współczesne projektowanie – wykład „Design w erze sztucznej inteligencji i big data” opracowały Magda Kochanowska i Joanna Rutkowska.

W kolejnych dniach 10 i 11 lipca odbędzie się 5. edycja Design talks Business Summit. To wydarzenie towarzyszące, skierowane do przedsiębiorców, projektantów i agentów zmian, mające na celu wymianę wartościowych informacji oraz spotkanie międzynarodowych ekspertów i praktyków. W przygotowanych warsztatach, wykładach i case study można będzie zdobyć praktyczną wiedzę i poznać nowatorskie metody projektowe dla biznesu. Ponadto cykl 4 warsztatów DtB First Steps przeznaczony jest dla osób potrzebujących kreatywnych, sprawdzonych rozwiązań dla pracy w kryzysie oraz pomocy w kształtowaniu młodej firmy.

Podczas poprzednich edycji GDD ważnym punktem programu były wystawy kuratorskie. Tym razem do dziewięciu przestrzeni wystawienniczych wejdziemy wirtualnie, za pomocą interaktywnego przewodnika opublikowanego pierwszego dnia festiwalu. Publikacja będzie dotyczyła kluczowych problemów poruszanych w trakcie festiwalowych wykładów. Przeczytamy więc o produktach, usługach czy idach, które mogą okazać się przydatne w odpowiedzi na nieuchronne zmiany społeczne, ekonomiczne i klimatyczne.

We wszystkich wykładach i warsztatach można wziąć udział rejestrując się uprzednio na wirtualnej platformie GDD. Ponadto każdego dnia festiwalu między 18:00 a północą magazyn Design Alive umożliwia obejrzenie filmu w ramach festiwalowego Kina Idei.

Słowa: Redakcja 

Zdjęcia: Gdynia Design Days 

 

 

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Świat
Udostępnij