Trans-PLANT i szydełkowanie liści. Dzieła sztuki z naturalnego surowca

Wybiegamy w przyszłość i zachwycamy się jesiennymi motywami już latem. Niektórzy mogliby nazwać to kształtowaniem trendów konsumenckich. Inni zaś, podobnie jak my, zachwycą się tradycyjnym, szydełkowanym rzemiosłem, które podkreśla piękno surowca. W dodatku są nim liście. Magia? Magia.

Szydełkowanie, to tradycyjne rzemiosło, które może być zarówno funkcjonalne (dziany obrus chroniący stół), jak i dekoracyjne (ten sam dziany obrus… zdobiący stół). Dzieła Susanny Bauer całkowicie jednak wykraczają poza dwie, powyższe kwestie.

Precyzyjne rzemiosło

Artystka tworzy kompozycje w całości zbudowane z liści i drobno tkanej, szydełkowanej nici. Mikroprecyzja jej rzemiosła umożliwia manewrowanie haczykami, igłami i nićmi, nawet wokół unerwienia liści, operując szydełkiem do granic jego możliwości. Każda z prac artystki przedstawia inną, indywidualną historię, podkreślając trwałe piękno naturalnego „surowca”.

Naturalny surowiec

Liście to niezwykle delikatny materiał.  Rozkładają się pod wpływem warunków atmosferycznych, działania owadów, mikroorganizmów i promieni UV dlatego też dokłada się wszelkich starań, aby chronić przede nimi stworzone prace. Wszystkie liście są myte i dokładnie suszone przez kilka tygodni po zebraniu. Następnie poddaje się je suszeniu. Jest to standardowa technika konserwacyjna. To właśnie dzięki temu prasowane i zasuszone okazy mogą przetrwać setki lat. Wszystkie liściaste prace artystki umieszczane są za ochronnym szkłem, które odbija ponad 99% promieni UV, ale tak, jak w przypadku większości dzieł sztuki, zaleca się, aby trzymać je z dala od długotrwałego, bezpośredniego światła słonecznego i unikać wilgotności.

Wszystko to sprawia, że przebieramy nogami, by znaleźć się na wystawie artystki i przyjrzeć się z bliska jej pracom. Na ten moment wiemy, że w roku 2019 zawita do Szwajcarii, UK i Stanów. Szczerze liczymy, że zjawi się również bliżej nas.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Susanna Bauer / Instagram Susanna Bauer

Źródło: www.susannabauer.com

Kategorie
Natura / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij