Torby szyte ręcznie dla świadomych kobiet – poznajcie markę Indywiduum

Stajemy się bez wątpieniam nową falą konsumentów – świadomych, odwracających się od fast fashion na rzecz rzemieślników i wyjątkowych, niepowtarzalnych produktów, które powstają w ich pracowniach. Nasze zmieniające się podejście wpływa również na twórców, którzy coraz częściej i chętniej tworzą w nurcie mody zrównoważonej. 

Jedną z takich marek, odkrytych przez nas w ostatnim czasie, jest Indywiduum, czyli torby i torebki, projektowane oraz szyte ręcznie w małej pracowni w Darłowie. Morskie powietrze przynosi ze sobą wiele ciekawych pomysłów i inspiracji, stwarzając idealną przestrzeń do tworzenia.

Jak wyglądały początki Waszej marki? Skąd się wziął pomysł i jaka jest Wasza historia? W trakcie moich studiów z psychologii narodził się pomysł stworzenia marki dla kobiet. Na 5 roku studiów zapisałam się na zaoczny kurs szycia. Chciałam tworzyć produkty dla kobiet, ale wtedy nie wiedziałam jeszcze co to konkretnie mogłoby być. Wiedziałam natomiast, że muszą to być produkty oryginalne i wyjątkowe, takie, które dodatkowo będą nieść ze sobą jakąś ważną myśl. Stad nazwa marki – Indywiduum. To nie tylko wyszywane w środku torebki inicjały, czy sam projekt. W nazwie marki kryje się przesłanie zaczerpnięte z koncepcji indywiduacji Karla Gustava Junga. Mówi się o niej w procesie dochodzenia do siebie, odkrywania własnej duszy, która okazuje się być upragnionym domem i właściwym miejscem. Jest to proces rozwoju osobowego, dzięki któremu stajemy się bardziej świadomi tego, kim jesteśmy, jakie decyzje podejmujemy. Taka świadomość pozwala nam nie błądzić, dzięki niej stajemy się jacyś, jesteśmy określeni. Bardzo zależało mi na tym, żeby Indywiduum choć trochę kojarzyło się z dbaniem właśnie o ten proces.

Jak wygląda proces tworzenia? Od czego zaczynacie? Najczęściej wygląda to tak, że kupujemy nowe materiały, które nam się spodobały i wtedy zastanawiamy się, co moglibyśmy z nich uszyć. Ostatnio na przykład wypatrzyliśmy niezwykle ciekawy materiał, który w zakładzie szewskim mojego dziadka służył do tworzenia wkładek do butów. W oparciu o ten właśnie materiał zainspirowaliśmy się do stworzenia jednych z naszych nowszych modeli – Big Classic Camel, Mini Camel i Camel Loop. W procesie tworzenia poszczególnych modeli często korzystam z wiedzy i umiejętności mojego dziadka, który przez 50 lat prowadził swój zakład szewski. Chociaż od roku jest już na emeryturze, zawsze służy nam dobrą radą. Dobrze jest mieć obok siebie takie wsparcie. 

Co Was najbardziej inspiruje? Kobiety, zdecydowanie. Każda z nas jest niezwykła.   Inspirują nas kobiety, które mają swój określony styl bycia, ubierania się, które cenią sobie nieoczywistą klasykę, które znają siebie na tyle, że wiedzą, co będzie dla nich odpowiednie. Takie, które wybierają świadomie, robią ciekawe rzeczy, ciekawie mówią o sobie i świecie. Zawsze mają w sobie coś, co może stać się początkiem dobrego pomysłu czy inspiracją do tworzenia. 

Jakie wyzwania stawia przed Wami tworzenie w nurcie mody zrównoważonej, pro ekologicznej? Z uwagi na troskę i miłość do zwierząt szyjemy jedynie z materiałów ekologicznych, nie uznajemy skór naturalnych. Wciąż jeszcze spotykamy się z takim przekonaniem, że torebka ze skóry zwierzęcej będzie trwalsza, a jej wyższa cena stanie się gwarancją lepszej jakości. Należy jednak mieć świadomość tego, że skóra ekologiczna jest wysokiej jakości zamiennikiem, który pozwala cieszyć się trwałym produktem i jednocześnie – jego niższą ceną. Wybierając takie rozwiązania dbamy również o naszą planetę i mamy na uwadze względy etyczne. 

Czy wykorzystujecie w produkcji materiały z odzysku? Jeśli nie, to czy myślicie o takich rozwiązaniach? W naszej produkcji nie wykorzystujemy metariałóyw z odzysku, ale ponieważ kwestie związane z ochroną środowiska mają dla nas duże znaczenie, zaczęliśmy już się nad tym zastanawiać. Prawdopodobnie za jakiś czas stworzymy dodatkową zakładkę na naszej stronie, dotyczącą produktów wytworzonych z surowców wtórnych. 

Czy zauważacie zmiany w podejściu klientów do kupowania? Czy są bardziej świadomymi konsumentami? Myślę, że coraz większą satysfakcję sprawia Klientom możliwość kupienia czegoś, co powstaje w prywatnym zakładzie rzemieślniczym. Dzięki temu, wiedzą dobrze kogo wspierają, kto kryje się za wykonanym produktem. Klienci mają również wpływ na to, skąd dany produkt pochodzi, gdzie jest szyty. Zaczęliśmy bardziej doceniać pracę ludzkich rąk i zawody rzemieślnicze cieszą się większym szacunkiem niż jeszcze jakiś czas temu. Wyjątkowość tych produktów staje się dla nas coraz bardziej znacząca, jest powodem do dumy. Chociaż na produkt hand made czekamy dłużej, zawsze możemy mieć pewność, że gdy do nas dociera otrzymujemy prawdziwie wyjątkowy przedmiot,  produkt z duszą. 

Jakie macie plany na najbliższy czas? Czego możemy Wam życzyć? W najbliższej przyszłości chcielibyśmy nawiązać współpracę z kilkoma dodatkowymi butikami w Polsce. Chcielibyśmy również wrócić do wystawiania naszych torebek na targach, móc spotkać się bezpośrednio z naszymi Klientkami. Planujemy też poszerzyć asortyment marki o produkty, które w jeszcze większym stopniu przyczynią się do ochrony środowiska. 

Słowa: Weronika Zajkowska 

Zdjęcia: Sylwester Michalski

Strona marki: https://www.indywiduum.com

Kategorie
Moda / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij