TOP 25 kierunków podróży w 2020 roku. Puszcza Białowieska finalistą w międzynarodowym konkursie National Geographic Traveler

Puszcza Białowieska jest jednym z najbardziej istotnych symboli polskiej przyrody. To również najlepiej zachowany las nizinny w całej Europie, co jest dla Polski ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy. W tym roku to magiczne miejsce zostało docenione również przez przez amerykański magazyn National Geographic Traveler. Redakcja stworzyła ranking TOP 25 miejsc wartych odwiedzenia w 2020 r.  Wyboru dokonywano w 4 kategoriach – natura, kultura, miasto i przyroda. Tworząc ranking brano pod uwagę wyjątkowość i niepowtarzalność miejsc oraz terenów, ale również aspekt zmian klimatycznych, które gwałtownie postępują.

Zielone Płuca Polski

Puszcza Białowieska liczy ponad 1500 km2. Leży na pograniczu polsko-białoruskim. Słynie ona przede wszystkim z niezwykle bogatej fauny i flory. Gniazduje tam, aż 178 różnych gatunków ptaków, co świadczy o nienaruszonym stanie lasów.  Znajdziemy tam również dostojne żubry, rysie, jelenie, sarny, lisy czy wilki. Występują tam także drzewa o imponujących rozmiarach. Wysokie świerki, szerokie dęby liczące nawet kilkaset lat. Najstarsze z nich sięgają przełomu XIV i XV wieku.  

 Nietknięte przez ręce człowieka

Krajobraz Puszczy Białowieskiej to ekosystem, który powstał  bez żadnego wkładu człowieka. Na jego terenie stworzono 20 rezerwatów, które mają na celu chronić bogactwa matki natury. To niesamowite miejsce, stoi otworem dla wszystkich pragnących zaczerpnąć dobra natury. Na terenie Puszczy istnieje wiele tras widokowych i rowerowych. Można przemierzać je samodzielnie, jak i pod opieką przewodnika. Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze przewidziało również bardziej urozmaicone opcje obcowania z naturą. Jest to na przykład wycieczka na spotkanie z żubrami czy nocna wyprawa z noktowizorem, co umożliwia odrywanie świata zwierząt nocą.

Bliskość fauny i flory, ucieczka od codziennego tłumu i zgiełku, krajobraz stworzony w całości przez matkę naturę. To miejsce warte odwiedzenia przez każdego, kto zechce obcować z przyrodą i delektować się jej pięknem. Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, by choć na chwilę zwolnić i wrócić do naszych naturalnych korzeni.  

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Unsplash / mat.pras.

Kategorie
Ekologia / Natura / Świadomość
Udostępnij