The Boats – domki z widokiem na Tatry, które „zacumowały”na zboczu góry, czyli podhalańska architektura w nowoczesnym wydaniu.

The Boats to zespół nowoczesnych drewnianych domków znajdujący się w Kościelisku obok Zakopanego, zaprojektowany przez pracownię Karpiel Steindel Architektura. Twórcom zależało na zachowaniu lokalnych tradycji i architektury nie rezygnując przy tym z nowoczesnych technik i elementów, które znacznie poprawią komfort mieszkańców. 

Zespół składa się z domu głównego i dwóch mniejszych domków gościnnych. Budynek główny wyglądem nawiązuje do górskich szałasów, na co wskazują barwione na czarno deski imitujące surowe drewno. Między garażem, a skrzydłem głównym zastosowano przeszklone rozsunięcie,  w taki sposób by budynek sprawiał wrażenie przełamanego i nie wyróżniał się szczególnie na tle mniejszych domków.  

Ciekawym i rzucającym się w oczy elementem są jasne podbrzusza domków letniskowych wykonane z drewna modrzewiowego, przypominającego kadłuby statków. Chatki wyglądają niemalże, jakby „zacumowały” na zboczu góry. 

Unikalne drewniane chałupy od północnej strony nie wyróżniają się szczególnie na tle górskiej architektury i krajobrazów, za to od strony południowej ich progi otwierają się na czar i urokliwość polskich Tatr, których piękno można obserwować godzinami delektując się gorącą herbatą o poranku. 

Od strony drogi dojazdowej nowa zabudowa pozostaje skromna i idealnie wpasowuje się w górski krajobraz, z daleka praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnych podhalańskich chałup. Jednak tam gdzie widok jest najistotniejszy cicha przystań stoi otworem i pozwala codziennie czerpać energię i siłę z magii i piękna polskich Tatr.  

Słowa: Redakcja 

Zdjęcia: Karpiel Steindel Architektura

Kategorie
Natura / Projektowanie / Przestrzeń
Udostępnij