Szlakami polskiego Kraftu: Przewodnik po Katowicach

Stereotyp Śląska jako obszaru wyłącznie przemysłowego jest mocno zakorzeniony. Łączymy to od lat ze skojarzeniami z kopalniami i osiedlami. To fakt, Śląsk, to w dużej mierze obszary i obiekty postindustrialne. Obecnie jednak Katowice, to przede wszystkim kultura, smaczne (często) wegańskie jedzenie, cała masa klimatycznych księgarni i sklepów z dobrymi projektami. Najwyższy czas zmienić zdanie.

Botanika

Nazwa sugeruje rodzaj dań oferowanych w tym przytulnym, zielonym wnętrzu. Roślinne specjały to zawsze wypadkowa pomysłów właścicieli i sezonowych produktów. Menu jest zatem zmienne w zależności od pory roku – to ogromna zaleta. Dostępna wiosną pokrzywa dodawana do kotletów, w zimie zmienia się w pieczonego buraka. Makaron z dynią, letnie leczo z cukinii czy misa pieczonych warzyw z hummusem, to tylko niektóre z propozycji Botaniki. Poza tym znajdziemy szerokie menu śniadaniowe, ciasta, kawy, herbaty i koktajle. Poza tym w stałej ofercie zagościły: domowy chleb na zakwasie oraz chałka. Ania – właścicielka co jakiś czas sieje ferment. Cyklicznie prowadzi warsztaty o robieniu własnych kiszonek. Jak zrobić domowe kimchi? Dlaczego kiszonki wzmacniają odporność? Uwaga – można uczestniczyć online.

Botanikę znajdziemy na facebooku i instagramie.

Geszeft

Dla niewtajemniczonych Geszeft, to w śląskiej gwarze, po prostu sklep. Kultowe miejsce, znajdujące się w katowickiej dzielnicy Koszutka, oferuje projekty świetnych polskich projektantów. Znajdziemy ceramikę Bogdana Kosaka czy Malwiny Konopackiej. Właściciele oferują też produkty lokalne, czerpiące ze śląskiej tradycji, ale we współczesnym wydaniu. Kubek Tyj (herbata), skarpetki Nikisz (zabytkowa dzielnica Katowic), plakat Spodek (ikona architektury) – to niektóre propozycje. Geszeft to również księgarnia, miejsce, gdzie kupimy piękne kwiaty, a od niedawna mieści się tu butik polskiej marki Elementy. Misją właścicieli jest promowanie najlepszego polskiego dizajnu. Wnętrze jest trochę wabi-sabi i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Sklep online funkcjonuje niezależnie od okoliczności.

Poznaj: geszeft.co

Muzeum Śląskie

Kilka lat temu, na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice powstał spektakularny nowy budynek

Muzeum Ślaskiego. Uwaga – nominowany do nagrody Miesa van der Rohe! Kompleks budynków znajduje się w katowickiej Strefie Kultury, na którą składają się też NOSPR, Spodek oraz Centrum Kongresowe. W środku oprócz wystaw czasowych i stałych (m.in. Żydówka z cytrynami Aleksandra Gierymskiego), znajdziemy galerię jednego dzieła. Ta przestrzeń służy corocznie artyście jako miejsce wykonania instalacji. W MŚ jest to pomieszczenie o wysokości 12 metrów. Warto pochylić się nad otwartą kolekcją dostępną online oraz wysłuchać wykładów projektantów, kuratorów i artystów.

O tu: muzeumslaskie.pl

Katowickie ikony

Katowickie ikony, to zestaw piktogramów, z których zbudujesz własne miasto. Znajdziesz tu między innymi Superjednostkę, Spodek, Planetarium, Muzeum Śląskie i wiele innych budynków. To też wizerunki drzew, postaci czy symboli. Cały zbiór podzielony jest na trzy grupy: ikoniczne budynki, proste piktogramy i te związane z ulicą Kościuszki. Ostatni zbiór został opracowany do publikacji Promenada na południe. To monografia na temat jednej z najważniejszych ulic miasta. W tej obszernej publikacji można znaleźć materiał o powstaniu ulicy w kontekście Katowic, a nawet szerzej – regionu. Jak wyglądała ulica kiedyś, a jak dziś żyje się przy „ulicy Promenadowej”? Katowickie ikony są darmowe, a licencja pozwala na ich używanie komercyjnie. Publikację Promenada na południe można kupić w wielu księgarniach (np. Biksa).

To co, skusicie się na Kato kraftowym szlakiem?

Słowa: Ania Kaleta

Zdjęcia: Botanika, Geszeft, Muzeum Śląskie, Katowickie Ikony

Kategorie
Miasto / Przestrzeń / Rzemiosło
Udostępnij