Święty Spokój 04: Sprawdzone pomysły na prezent prosty, a jakościowy

Jest kilka świątecznych klasyków, które się daje i dostaje. Są urocze i często bardziej funkcjonalne i bliskościowe niż coś wymyślnego i nietrafionego. Wspominana już w cyklu paczka mandarynek i skarpetki raczej nie wylądują zapomniane na dnie szafy. Chyba że wcale nie znamy osoby obdarowywanej i zapomnieliśmy o uczuleniu na cytrusy albo o tym, że urosła, o jakieś pół metra od ostatniego spotkania. W proponowanych klasykach warto więc poszukać czegoś dopasowanego do człowieka, chociaż trochę. 

Pierwszy klasyk jest wręcz oczywisty jeśli chodzi o porę roku. Otaczajmy się ciepłem i nim właśnie się obdarowujmy. Mowa tu oczywiście o skarpetach! O ile te kupione w pośpiechu podczas ostatniego wypadu do sklepu, bo mąki na pierogi zbrakło, nie są najlepszym wyborem. O tyle skarpety z jakościowych materiałów, z dobrym designem potrafią naprawdę ucieszyć. Obecnie znajdziemy coraz więcej polskich firm, które zajmują się właśnie skarpetkami. Przykładowo Many Mornings, Wola czy Cup of Sox.

Ciepło światła

To samo tyczy się świec. Wiadomo, że nie wręczymy komuś pakietu 15 podgrzewaczy zapakowanych w plastik. Jednak na rynku możemy znaleźć coraz więcej ręcznie robionych świec zapachowych, które mają przemyślane składy olejków eterycznych i potrafią naprawdę ogrzać w zimowe wieczory. Sprawdźcie oferty Dobry Wosk, Soyoosh czy OOROC. Dostając świeczkę w prezencie pamiętajmy, że tradycja mówi o daniu w zamian grosika, żeby uniknąć wypalenia się relacji.

Dary natury: herbaty, orzechy, owoce

Pyszna herbata dobrej jakości, wielka paczka ulubionych orzechów, czy torba mandarynek – naprawdę trzeba być wyjątkową marudą by nie ucieszyć się z takiego subtelnego podarku. Każde z wymienionych będzie zero waste’owym prezentem funkcjonalnym i co równie ważne – nie wykończy naszego portfela. To dobre wybrnięcie z sytuacji, gdy spotykamy dawno niewidzianą ciotkę i kompletnie nie wiemy, co jej podarować, a coś jednak byśmy chcieli. Jest sporo miejsc, które oferują herbaty oraz mieszanki z suszonymi owocami i przyprawami na wagę. Z punktów dostępnych w różnych miastach można wskazać Five o’clock czy Czas na Herbatę, ale wiele miast ma też lokalne herbaciarnie jak na przykład Kwietna w Poznaniu. Jeśli chodzi o orzechy i owoce, jest to równie proste. Obecnie nawet sieć marketów Carrefour oferuje zakupy bakalii na wagę.

Biżuteria: drobna, rzemieślnicza, subtelna

Z wyborem biżuterii może być odrobinę trudniej. Jednak nadal pozostaje to jednym ze stylowych klasyków świątecznych. Nadal namawiamy do postawienia na jakość, więc zamiast pozłacanych kolczyków większej marki, skupmy się na drobnych, rzemieślniczych projektach. Zaufajcie, cenowo kształtują się podobnie, a jest w nich zdecydowanie więcej dbałości o szczegół. Z zaufanych osób, które projektują biżuterię, z czystym sercem możemy wskazać do rozważenia Orską oraz SAVVY.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Unsplash, SAVVY

Kategorie
Rzeczy / Rzemiosło / Świadomość
Udostępnij