Sobotnie porządki, czyli sprzątanie po noworocznej zabawie

Chociaż coraz więcej miast rezygnuje z pokazów sztucznych ogni, wciąż są one do kupienia przez każdego dorosłego. Niestety to nie miejskie widowiska generują najwięcej bałaganu, a właśnie te osiedlowe, prywatne zabawy. Co prawda nie możemy nikomu zabronić sylwestrowego strzelania, ale możemy …. po nich posprzątać! Zadbajmy o swoje najbliższe otoczenie w Nowym Roku. 

Wśród miast, które zrezygnowały z noworocznego strzelania możemy wyróżnić Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Sopot, Szczecin, Zakopane, Toruń i Tarnów. Klasyczne pokazy zostały zamienione laserowymi, a w Łodzi zorganizowano powietrzny taniec dronów! To znaczy, że technologia jak najbardziej sprzyja środowisku, nie odbierając tej nocy spektakularności. Chociaż nawet miasta, które nie decydują się na odejście od fajerwerków, lub do nich wracają, mają ku temu powody. 

Zdaniem władz Poznania, ma to być kompromis pomiędzy tymi, którzy pragną podniebnych wystrzałów i tymi, którzy z różnych przyczyn są przeciwko. Miała to być zachęta, by zamiast bawić się w samodzielne odpalanie petard, podziwiać widowisko zorganizowane przez miasto. Podobną narracje prowadzą władze Zielonej Góry, która w tym roku wróciła do fajerwerków. Profesjonalnie zorganizowane pokazy są przede wszystkim bezpieczne i zostawiają mniej bałaganu dzięki wynajętym firmom sprzątającym. Stwarzają też mniej hałasu, bo zorganizowane są na dosłownie kilka minut w okolicy północy.

Jednak według badań KPMG z 2017 roku Polacy wydają rocznie na sztuczne ognie nawet pół miliarda złotych. Efekty właśnie takiej samodzielnej zabawy możemy zauważyć jeszcze długo po sylwestrowej nocy. O ile centrum miasta jest sprzątane po zabawie już rano, o tyle osiedla, łąki, parki i lasy już nie. Jest to niestety gigantyczny problem, z którym samorządowcy nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego jest to moment na oddolne działania. Jeśli nie chcemy spacerować po zaśmieconych chodnikach, ścieżkach i leśnych dróżkach, weźmy sprawę w swoje ręce. 

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Unsplash

Źródło: Money

Kategorie
Ekologia / Miasto / Świadomość
Udostępnij