Slowness. Po raz kolejny design wychodzi na… Arenę!

Faktem jest, że wydarzenia dotyczące wzornictwa rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Projektanci prześcigają się w tym, gdzie się pokazać, a konferencje i targi powoli zaczynają lawirować w naszych głowach i sprawiać, że mieszają nam się daty i miejsca. Jednak nie musi tak być. Jest takie wydarzenie, które wnosi niezwykłą wartość i stanowi coroczne święto designu – “Arena Design”, która w tym roku odbędzie się w Poznaniu od 25 do 28 lutego. Co oznacza Slowness przyświecający tej edycji?

Slow. Słowo to eksploatowane w ostatnim czasie niezwykle mocno. Nie bez przyczyny stało się więc inspiracją do stworzenia motywu przewodniego tej edycji święta designu. Co oznacza więc Slowness według nas? To oczywiście tworzenie w sposób odpowiedzialny, które w Krafcie jest obecne z nami każdego dnia. Twórcy, świadomi wyzwań współczesnego świata, projektują w sposób bliski naturze – wykorzystując surowce jak najbardziej naturalne i nie pozostawiające uszczerbka na środowisku naturalnym.

Przyszedł moment, że należy powiedzieć „stop” kompromisom. Właśnie dlatego liczni z zaproszonych gości specjalnych np. Seetal Solanki, założycielka pracowni Ma-tt-er, opowie o świadomym i odpowiedzialnym użyciu materiałów. Czego jeszcze nie zabraknie na Arenie?

Wizjonerstwo i wystawy 

Przestrzeń Międzynarodowych Targów Poznańskich podzielono na dwa, ważne sektory. Jeden z nich opowiadać będzie o przeszłości polskiego wzornictwa i najważniejszych, znanych dotychczas projektantach. Drugi zaś przedstawi „wizjonerów” – projekty odważne i wykraczające poza współczesny nurt. Polskie marki miały czas do połowy grudnia, by zgłosić swoje unikatowe propozycje, wnoszące świeżość do świata rodzimego rzemiosła.

Na uwagę jak zawsze zasługują liczne wystawy, których i tym razem nie zabraknie podczas kilkudniowego wydarzenia. Na uwagę zdecydowanie zasługuje „Zasoby. Slow Materials”, która skupi się na materiałach produkowanych w sposób zrównoważony. Widzowie będą mogli sprawdzić z jakich surowców zostają wytworzone produkty codziennego użytku. To dokładnie to, o czym piszemy w naszym magazynie, stąd miło mam, że objęliśmy patronat nad wydarzeniem bliskim naszym ideom. Jak wspominają organizatorzy: „Kuratorka zaprezentuje szereg produktów powstałych z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin. Wystawa powstaje we współpracy z Łódź Design Festival.”

Z kim się widzimy? Przeczytajcie więcej o Arenie i całym programie: TU.Nas z pewnością nie zabraknie, nie tylko na całej Arenie, ale i podczas spaceru z Poznańską Mapą Desingu.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Tartaruga, UAU Projects, Arena Design, Paper Porcelain by Scholten & Baijings

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Warsztaty
Udostępnij