Słowiańszczyzna na salonach – historia opowiedziana poprzez sztukę

W jaki sposób sztuka może harmonizować się z naturą? Czy współczesna technologia druku 3D jest w stanie dorównać klasycznym surowcom artystycznym? Jak wyglądało życie przedchrześcijańskich kultur słowiańskich? Poznajcie studio Popiel, które łączy dawne tradycje z nowoczesną techniką.

Popiel to krakowska pracownia artystyczna prowadzona przez niesamowitą artystkę Justynę Górowską, która pod wpływem inspiracji archeologią słowiańską tworzy współczesną interpretację starożytnego rzemiosła użytkowego za pomocą … druku 3D. Projekty Popiela są inspiracją i zalążkiem do dalszego rozwoju tej niezwykłej technologii w świecie sztuki.

Starożytny artyzm w nowoczesnym wydaniu

Wazy Popiel są jedną z głównych serii produkowanych przez krakowskie studio. Ich projekty zostały przygotowane na bazie trójwymiarowego skanu oryginalnych naczyń Kultury Pomorskiej -jednej z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur regionu północnej Polski i wschodnich Niemiec. Społeczność ta wykształciła oryginalną formę pochówku zmarłych, polegającą na składaniu prochów do twarzowych urn – popielnic, z odbitym na nich wizerunkiem zmarłego przodka. Wazy Popiela stanowią współczesne odwzorowanie tego unikatowego rękodzieła.

Sztuka w zgodzie z naturą

Jedną z misji Popiela jest odbudowa zatracanej we współczesnym świecie bliskości i harmonii z naturą, niezwykle pielęgnowanej niegdyś przez pogańskich przodków.  Podobnie jak w starożytnym procesie produkcji do stworzenia waz nie użyto ani grama plastiku, a wszystkie produkty wykonano z biodegradowalnego filamentu PLA na bazie skrobi kukurydzianej.

Projekty studia Popiel realizowane są wyłącznie za pomocą technologii druku 3D, która stanowi ekologiczną alternatywne dla klasycznych surowców artystycznych.

Słowiańska inspiracja

Słowiańszczyzna jest główną inspiracją dla twórców studia, którzy widzą w niej utracony element lokalnej tożsamości. Projekty Popiela to współczesna reinterpretacja starożytnego artyzmu. Za pomocą nowoczesnych narzędzi i technik opowiadają już dawno zapomniane opowieści o nas samych.

“Wierzymy, że w każdym z nas leży głęboko skrywana tęsknota za tym, co rodzime, słowiańsko-starożytne, autentyczne dla mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Słowiańszczyzna, a także lokalne kultury ją poprzedzające, to wciąż nieodkryty skarbiec. Nie tylko dla nas, bezpośrednich spadkobierców Słowian, lecz także dla świata zachodniego. Chcemy wskrzesić tę zapomnianą opowieść zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szukając nowego spojrzenia na sztukę użytkową, łączymy starożytną kulturę regionu na wschód od Odry z nowoczesną technologią druku 3D.” – opowiada o swojej inicjatywie Justyna Górowska.

Słowa: Redakcja / mat. pras.

Zdjęcia: Popiel

Kategorie
Projektowanie / Rzeczy / Wnętrze
Udostępnij