Skóra z ananasa, czyli cała prawda o wegańskim Piñatexie

Z pewnością słyszeliście już o Pinatexie, alternatywnej formie skóry wykonanej z ananasa. Jest to jeden z tych pomysłów, który zdecydowanie można nazwać rewolucyjnym.  Wytwarzanie Pinatexu jest dobre dla ludzi i planety – wpływa na ochronę życia zwierząt, wytwarza niezwykle cenną biomasę i zwiększa dochody rolników. Skóra z ananasa może okazać się rewolucją dla świata mody zrównoważonej. To także zero waste w najczystszej postaci.

Skóra zwierzęca jest niezwykle „trudnym materałem”. To bez wątpienia surowiec, który zawsze już będzie rodził pytania natury etycznej. Obróbka tego materiału wymaga również ogromnej ilości chemikaliów i wody, a jej opalanie jest niezwykle szkodliwym procesem – zarówno dla środowiska, jak i osób, które się tym zajmują.

Rewolucyjny pomysł na zmianę w skórzanym przemyśle narodził się blisko 30 lat temu, w głowie hiszpańskiej projektantki dr Carmen Hijosa. Pracując jako konsultant branży skórzanej na Filipinach, była zszokowana jak wiele negatywnych skutków związanych jest z produkcją materiałów z naturalnej skóry. Dodatkowo, niezadowolona z jakości ubrań i dodatków uszytych ze skóry zwierzęcej, postanowiła znaleźć materiał, który zastąpi ją, nie tracąc przy tym na jakości i trwałości. Zaczęła badać alternatywne rozwiązania i szukać inspiracji. Jedną z nich były noszone przez tubylców, tradycyjne koszule utkane z włókien ananasowych. Materiał okazał się elastyczny i niezwykle mocny.  Zaintrygowana możliwościami ananasa, postanowiła udoskonalić technikę wytwarzania ananasowej tkaniny i przez kolejne siedem lat opracowała Piñatex oraz założyła firmę Ananas-Anam, aby go sprzedawać. Owoc pracy dr Carmen Hijosa po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie w Royal College of Art w Londynie.

Proces

Ananasy kwitną i owocują tylko raz, więc po zebraniu owoców cała roślina jest produktem odpadowym. Do produkcji tego rodzaju roślinnej skóry wykorzystuje się jednak nie owoc, lecz liście, które zazwyczaj po zbiorach gniją leżąc na ziemi. Tworzenie Piñatexu bazuje na wykorzystaniu długich włókien z liści, które poddawane są specjalnej obróbce. Do wytworzenia metru materiału potrzebnych jest ich około 480. Włókna są następnie myte i suszone, a potem przekształcane przemysłowo w materiał, który stanowi bazę Piñatexu.

Dlaczego skóra z ananasa jest tak dobrym rozwiązaniem?

Ponieważ wytwarzana jest częściowo z produktu odpadowego, który nie wymaga dodatkowych gruntów, wody, pestycydów ani nawozów.

Nie potrzebuje stosowania toksycznych chemikaliów i metali ciężkich stosowanych w produkcji skór zwierzęcych.

Nie powoduje marnotrawstwa skóry, które związane jest niewykorzystywaniem pewnych elementów skórzanych (odkształcenia wynikające z kształtu ciała zwierzęcia).

Nie wymaga wykorzystania dodatkowej energii czy innych zasobów, a w dodatku po odzyskaniu włókien resztę materii przekształca się w biomasę, oddając rolnikom kolejny zasób do dyspozycji – jako nawóz lub biogaz.

Mamy więc do czynienia ze stuprocentowo ekologicznym wytwarzaniem. Profity dotyczą także ekonomii – produkcja Piñatexu zapewnia dodatkowy strumień dochodów dla rolników.

Estetyka

Piñatex jest produkowany w wielu kolorach i wykończeniach, w tym z teksturowaną powierzchnią i metalicznym wykończeniem. Skóra z ananasa uznawana jest za bardziej miękki i „skóropodobny” materiał w porównaniu do innych skór syntetycznych.  Jest lekka, bardzowytrzymała, oddychająca, podatna na zmiany kształtu i można ją z powodzeniem zadrukowywać.

Wygląda na to, że Piñatexi skóropodobne materiały wytworzone z roślin (np. z jabłek) pojawiają się w idealnym momencie. Obecnie bowiem toczy się zacięta dyskusja na temat zabijania zwierząt dla pozyskania ich skóry na ubrania i dodatki, z drugiej zaś stronyna tak zwaną ekoskórę spada fala krytyki za szkodliwość dla środowiska. Według Dr Carmen Hijosy odpady (czyli liście) z upraw dziesięciu największych państw-producentów ananasa mogłyby zastąpić połowę światowej produkcji skórzanej.

W 2016 r. Piñatex wygrał nagrodę Arts Foundationw Wielkiej Brytanii w kategorii Innowacje materiałowe. W 2015 r. dr Hijosa była finalistką nagrody Cartier Women’s Initiative Awards.Dziś? Piñatex otrzymał miano wegańskiej marki modowej z certyfikatem PETA.

Słowa: Joanna Podgórska

Zdjęcia: Piñatex / Ananas Anam

Projekty: Liserole Frowijn / Manivala / Tamasine Osher Design / founders and brands designers

Kategorie
Ekologia / Natura / Świadomość
Udostępnij