Przystanki zaprojektowane z myślą o człowieku i środowisku

Białystok pokazuje, że ładny wygląd projektu to nie wszystko. Na przełomie czerwca i lipca powstaną w tym mieście pierwsze, zielone przystanki. Jakie funkcje będą pełnić, poza tym, że spędzimy tam kilka minut czekając na autobus?

Firma, która wygra przetarg na stworzenie zielonych przystanków na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, dostarczy nie tylko dwie nowe wiaty przystankowe, ale i sprawi, że staną się one jedyne w swoim rodzaju. Wszystko za sprawą obsadzenia ich zielenią (również wieloletnią) i rozmieszczenia sukulentów na ich dachach. Nie tylko dla walorów estetycznych.

Projektanci i pomysłodawcy podkreślają, że tak zaaranżowany przystanek będzie w stanie wytworzyć do 10 kg. tlenu na rok. W naszych głowach może pojawić się pytanie o to, kto będzie dbał o roślinność. Również o tym pomyślano, ponieważ projekt ma w swoim założeniu wykorzystywanie wód odpadowych do nawadniania roślin. Ich wieloletnia żywotność przysłuży się ekologii za sprawą poprawienia mikroklimatu oraz dzięki ograniczeniu zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Ten przykład idealnie pokazuje, że odpowiedzialne projektowanie nie jest dziś już tylko trendem, a naturalną koniecznością.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Białystok, Maciej Podgórski

Kategorie
Miasto / Projektowanie / Świadomość
Udostępnij