Przestrzenie zapraszające ciepłem

Chociaż jesienna szaruga może nie zachęcać do opuszczania ciepła naszych domów, mamy czasami ochotę gdzieś wyjść. Pierwsze na myśl przychodzą kawiarnie i restauracje, wieczorami bary i puby, bo do spacerów do parku z wiadomych przyczyn, jesteśmy dosyć mało przekonani. Mam dla Was kilka propozycji, gdzie można się wybrać, gdy pogoda mniej sprzyja przechadzkom. 

Oprócz jedzenia i picia na mieście, jest sporo innych rzeczy, które też możemy robić poza domem. Kino to pierwsze co przychodzi na myśl. W wielu miastach znajdziemy już lokale ogólnopolskich firm jak Multikino czy Helios, jednak to nie jedyna możliwość. Inną opcją są kina studyjne, mniejsze od tych koncernowych. Cieszą się większą prywatnością, mniejszymi salami i ogólnie ujętym klimatem. Wśród nich znajdziemy Muzę w Poznaniu, Żak w Gdańsku czy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Teatry

Zaraz za kinem przyszła myśl teatru i tu wybór jest równie duży, nie tylko ze względu na ilość tych miejsc, ale ich różnorodność. Podczas gdy kina mają raczej zbliżony repertuar, teatry zaskakują indywidualnością programów. Tak zaczynając od większych teatralnych spraw możemy pomyśleć o Teatrze Muzycznym w Gdyni, który oferuje nam spektakularne musicale. Teatr Nowy w Poznaniu otwiera się na widzów w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, organizując obok spektakli cykl poświęcony spotkaniom z literaturą. Na teatralnej mapie, możemy znaleźć też ciekawe propozycje w mniejszych miastach jak Słupsk ze swoim Teatrem Rondo.

Palmiarnie i zamknięte ogrody botaniczne

Na zoo wprawdzie może być trochę za zimno, ale wiele miast prowadzi zamknięte ogrody botaniczne i palmiarnie. Kto by nie chciał chociaż na chwile pobyć w tropikach, gdy pogoda szaleje. W celu hodowania egzotycznych roślin, ogrody robi się w sporych rozmiarów szklarniach i utrzymuje się tam klimat tropikalny. Ciepła i kolorów palmiarni możemy doświadczyć między innymi w Poznaniu, Gliwicach, Wałbrzychu, Łodzi, Gdańsku i Krakowie.

Muzea i Galerie Sztuki

Jesienne przechadzki po budynkach to kolejny pomysł na wyjście z domu. Muzea nie muszą być nudne! Brama Poznania to Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, które często zmienia swoje ekspozycje i prezentuje zapomnianą historie w ciekawy sposób. Innym nieszablonowym muzeum jest Geopark w Kielcach, czyli centrum Geoedukacji, które za pomocą nowoczesnych narzędzi przybliża zwiedzającym fakty geograficzne i geodezyjne. Pełne różnorodności galerie sztuki znajdziemy w wielu polskich miastach. Mamy krakowską galerię Potencja, poznańską galerie SKALA,  warszwski stroboskop czy Miejsce przy miejscu 14 we Wrocławiu.

Biblioteki

Na koniec mój osobisty faworyt – biblioteki. Miejsce, w którym można po prostu usiąść i poczytać. Nie ma tam presji chodzenia czy kupowania, a jedyne czego się oczekuje od użytkowników biblioteki to cisza. I spokój. Bibliotekę z czytelnią znajdziemy niemal w każdym mieście. Niektóre jednak starają się być wyjątkowymi miejscami na mapie Polski. Wśród nich znajduje się Stacja Kultura w Rumii, która jest centrum kulturalnym powstałym w miejsce dawnej poczekalni dworcowej. Inne, równie warte uwagi to Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Sopoteka czy Grafit we Wrocławiu. 

Słowa: Karolina Łapińska

Zdjęcia: Palmiarnia Poznańska, Kino Muza, Joanna Błoch

Kategorie
Miasto / Przestrzeń / Sztuka
Udostępnij