Proste bryły zaczarowane kolorami – kijowskie osiedle na terenach poprzemysłowych

Osiedle zbudowane przez pracownię Archimatika w Kijowie, to prawdopodobnie najbardziej barwny teren mieszkalny jaki widzieliście. Przynajmniej ostatnio. Tak, sprawdziliśmy: możecie wynająć tam apartament na bookingu. Zanim jednak postanowicie w Comfort Town noc czy dwie, poznajcie kolorową historię tego miejsca.

Zastanawiamy się czy mieszkanie na tak wielobarwnym osiedlu dałoby nam wytchnienie po ciężkim dniu pracy. Comfort Town, stanowi bowiem ciekawą kontrę do minimalizmu promowanego w formie i przestrzeni. Osiedle, zbudowane na ponad 40 ha terenu poprzemysłowego, jest zupełnym przeciwieństwo tego, co znajdziemy obecnie na ukraińskich ulicach. Może właśnie dlatego jego mieszkańcy czuję się tam dobrze i swobodnie.

Proste bryły przełamane kolorami

Planując osiedle zadbano o to, by całość została zrobiona ekonomicznie – od budowy aż podczas późniejszej eksploatacji przez mieszkańców. Co więcej, zastosowano jedynie proste bryły, a budynki różnią się jedynie kolorami, które je wyróżniają.

Jednak nadanie miejscu koloru nie było jedynym celem lokalnych projektantów z Archimatiki. Chcąc przełamać rutynę kijowskich osiedli, architekci stworzyli miejsce, gdzie każdy mieszkaniec ma wszystko pod ręką. Na terenie znajdziemy więc również kawiarnie, przedszkole (co ciekawe budynki dla dzieci zostały zaprojektowane tak, że mają zaokrąglone rogi!), boiska i pawilony handlowe.

Jesteśmy pewni, że jeśli będziemy kiedyś w Kijowie, to odwiedzimy to andersonowskie osiedle. Pastele, bryły i koncepcja zdecydowanie intrygują jednak… czy to wystarczy, by dać mieszkańcom spokój i wytchnienie? To pytanie zostawiamy otwarte.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Archdaily

Kategorie
Miasto / Projektowanie / Przestrzeń
Udostępnij