Projektowanie? Lazy Studio opracuje z Tobą projekt w sposób odpowiedzialny i całościowy

Odnosimy wrażenie, że wiele marek i twórców wciąż ma opory przed całościowym spojrzeniem na problemy krawieckiego świata. Inaczej jest w przypadku Lazy Studio – miejsca założonego przez Klaudię Filipiak przy ul. Brackiej 23/54 w Warszawie, który łączy w sobie wzorcownię z pracownią projektową, krawiecką i kaletniczą. Wejdźcie z nami w opowieść o tej przestrzeni.

Przyznajemy, przestrzenie z polskiej stolicy potrafią nas zaskakiwać. Nasi lokalni artyści mają nie tylko genialnie rozwinięty zmysł kreatywny, ale i nie boja się realizować wielu przedsięwzięć. Mało tego – robią to na wysokim poziomie. Właśnie tak postrzegamy Lazy Studio, które dba o proces tworzenia produktu od pomysłu aż do jego finalnej realizacji. Co to oznacza? Wiedza Klaudii Filipiak, projektantki i technolożki odzieży, sprawia, że przychodząc do pracowni możemy liczyć na wsparcie zarówno podczas tworzenia konstrukcji, jak i odszywając pierwowzory swoich projektów. No właśnie – swoich, ponieważ jest to miejsce, gdzie możesz otrzymać pomocą dłoń.

Po co to wszystko?

No tak, możemy zadać sobie pytanie, po co tworzyć nowe, krótkie serie skoro na rynku dostępna jest masa sieciówek oferujących ubrania. Jak wspomina sama założycielka, współpraca z młodymi projektantami to odpowiedź na to, co oferuje nam obecnie przemysł modowy. Właśnie dlatego do Lazy Studio zwracają się zarówno profesjonalne marki, początkujące oraz klienci indywidualni. Poziom zaawansowania nie ma znaczenia – doświadczeni projektanci z Lazy są w stanie zrealizować niemalże każdy projekt (o ile tylko wchodzi w zakres krawiectwa!). Ludzie są bowiem corz bardziej świadomi – chcą tworzyć swoje ubrania odpowiedzialnie, dobierać ekologiczne, naturalne tkaniny i dodatki.

Ekologii nie zabraknie

Zwracanie uwagi na aspekty ekologiczne przez Lazy Studio nie jest nowością. Projekty realizowane w przestrzeni na Brackiej stawiają na wykorzystywanie resztek materiałów. Przykład? Szyjąc poduszki dla psiaków ze schroniska, wypchano je resztkami tkanin, które pozostały po produkcji ubrań. Również pozyskiwanie skóry z resztek poprodukcyjnych sprawia, że osoby pracujące nad projektem są w stanie wytworzyć jedyne w swoim rodzaju egzemplarze.

Przemyślane projektowanie

Właśnie w ten sposób powstały m.in. projekty Drapelli, która tworzy sukienki koktajlowe inspirowane modą estradową lat 60,70,80 czy marki Dunst SS18 (http://dunststore.com/about-dunst/), kojarzonej z modą odpowiedzialną. W dorobku Lazy znajdziecie też sporo kostiumów teatralnych i elementów scenografii. To pokazuje, że mając wiedzę i zaplecze do pracy, nie warto się ograniczać tylko do jednego spektrum swoich działań. Inspirujące jest więc patrzenie, że są w Polsce przestrzenie, które traktują surowiec z należytym szacunkiem i podchodzą do każdego projektu w profesjonalny sposób.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Lazy Studio

Kategorie
Moda / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij