Polski design. Wzloty i upadki sztuki użytkowej

Obecnie zainteresowanie polskim designem rośnie, jest on popularniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z lepszym standardem życia rośnie również nasze poczucie estetyki. Zwracamy coraz większą uwagę nie tylko na to co nosimy, ale również jakimi przedmiotami się otaczamy. Cenimy oryginalne meble i dodatki oraz nietuzinkowe projekty polskich projektantów.

Czym jest właściwie design? Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dziedzin artystycznych. Określa stosunek między przedmiotem, a ludźmi, którzy wchodzą w relacje z nim na różnych etapach życia tego przedmiotu – w fazie produkcji, dystrybucji i użytkowania. Design to dostrzeżenie jakiegoś problemu i próba odpowiedzi na niego z zastosowaniem określonych metod, reguł.

Rodzimi producenci i lokalne materiały

W ostatnich latach polskie marki miały twardy orzech do zgryzienia, aby zaistnieć na rynku. Przytłoczeni na każdym kroku produktami oferowanymi przez duże sieciówki, Polacy nie byli w stanie docenić rodzimego designu. Podstawową kwestią, która do tej pory budzi duże kontrowersje jest cena. Dlaczego to tyle kosztuje? Odpowiedź jest prosta… rodzimi producenci, którzy idą w parze z lokalnymi materiałami.

Po latach dobrej passy dla wyrobów masowej produkcji przyszedł czas na docenienie tradycyjnego rzemiosła. Coraz więcej z nas dostrzega potrzebę posiadania rzeczy, które opowiadają własną historię, produkowanych na małą skalę przez lokalnych rzemieślników, a nie wychodzących z taśmy produkcyjnej w niezliczonych ilościach. Coraz więcej z nas zwraca uwagę na jakość, a nie tylko wygląd.

Stajemy się coraz bardziej świadomi wartości przedmiotów, które nas otaczają. Zmieniamy meble i dodatki, ponieważ liczy się dla nas jakość i wygląd przestrzeni, w której przebywamy, a nie tylko ich zły stan techniczny. W designie ważna jest indywidualność i niepowtarzalność wytwarzanych produktów, co właśnie wpływa na zdobywanie klientów. Coraz więcej osób godzi się zapłacić więcej za produkt, który powstał na indywidualne zamówienie, niż kupić tańszy element dekoracyjny, ale wytwarzany w milionach egzemplarzy i dostępny powszechnie, na całym świecie.

Powrót do korzeni

Jeszcze kilka lat temu znajomość współczesnego polskiego wzornictwa była bardzo niska. Magazyny wnętrzarskie bardzo rzadko podejmowały temat mebli czy dodatków zaprojektowanych przez polskich projektantów, brakowało miejsc, w których można byłoby je zobaczyć i poznać. Organizowane w Polsce wystawy czy festiwale poświęcone wzornictwu przyciągały jedynie osoby zaznajomione już z tą tematyką. Trafienie do osób spoza tych kręgów było bardzo trudne bez aktywnego udziału mediów i sklepów z wyposażeniem wnętrz. Dziś wszystko się zmienia, dwa największe festiwale designu jak Łódź Design Festival czy Gdynia Design Days przyciągają setki ludzi, zarówno tych bardziej jak i mniej obeznanych w temacie. Jesteśmy głodni nowych doświadczeń, innowacyjnych projektów. Pragniemy doświadczać i obcować z pięknymi i funkcjonalnymi rzeczami.

Drugie życie designu

Chierowski, Hałas, Ceramika Bolesławiec. Wielu z nas zapewne kojarzy zarówno te nazwiska jak i producentów, którzy kreują polskie wzornictwo. Najprostszym przykładem może być fotel 366 Chierowskiego, który jeszcze kilka lat temu jak najszybciej chcieliśmy wyrzucić na śmietnik, aby pozbyć się skojarzeń z PRL-owskim wystrojem w mieszkaniu dziadków. Dziś wyrywamy go sobie z rąk na targach staroci lub licytujemy się o niego na portalach aukcyjnych. Co najważniejsze… nie zależy nam na tych produkowanych w dzisiejszych czasach na podstawie patentu, ale na tych z lat 70. Chcemy je poddawać renowacji i dumnie wstawiamy do swoich wnętrz. Jest to doskonały przykład, dlaczego warto inwestować w polski design, solidne przedmioty, które przetrwają kilka pokoleń.

Temat designu nadal pozostaje tematem kontrowersyjnym, jednak nasze nastawienie do polskiego designu, a tym samym do lokalnych materiałów i produktów wykonywanych ręcznie z biegiem lat ewoluuję.

Słowa: Aleksandra Ciesielska

Zdjęcia: Unsplash, Roseandgrey, PolishPottery

Kategorie
Projektowanie / Rzeczy / Vintage
Udostępnij