Parafina kontra wosk sojowy – dlaczego warto postawić na naturalne rozwiązania? 

Czym właściwie jest parafina i jaki wpływ ma na nasze zdrowie?Jakie korzyści niosą ze sobą naturalne woski i olejki eteryczne? Przewodnik po polskich markach naturalnych świec tworzonych z pasji i miłości do natury. 

Parafina – czym tak naprawdę jest? 

Parafina to bezbarwny olej mineralny, a także składnik używany do produkcji świec czy kosmetyków.  Mało kto wie, że jest ona pochodną uzyskiwaną przy destylacji ropy naftowej, co czyni ją toksyczną i szkodliwą dla zdrowia. W momencie spalania emituje wiele szkodliwych substancji takich jak rakotwórczy benzen, toluen, formaldehydy, linolea czy ftalany. Substancje te mogą powodować przewlekłe bóle głowy i gardła, podrażnienie oczu, śluzówek oraz problemy z koncentracją. 

Naturalne zamienniki 

Szkodliwe świece z parafiny możemy zastąpić naturalnymi – sojowymi czy rzepakowymi. Wpływają dużo korzystniej na środowisko i są w 100 % pochodzenia roślinnego. Dodatkowo potrafią palić się nawet dwa razy dłużej niż świece z parafiny. Podczas palenia  nie wytwarzają toksycznych substancji, często dzięki zawartych w nich olejkach eterycznych wykazują działanie terapeutyczne – potrafią wpływać kojąco na nasze zmysły i samopoczucie. Olejek pomarańczowy i lawendowy pozwoli nam się zrelaksować i pomoże w zasypianiu, rozmarynowy poprawi koncentracje oraz ułatwi proces myślenia, sosnowy pomoże w infekcjach górnych dróg oddechowych, z kolei olejek z drzewa herbacianego oraz cedrowy ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. 

 Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć coś dla siebie

YUSH 

Mała manufaktura prowadzona przez przesympatyczną Basię. To właśnie Ona własnoręcznie, z miłością i precyzją produkuje wszystkie świece starając się przy tym przekazać niezwykłe historie kryjące się za ich aromatami. W ofercie YUSH możemy znaleźć nie tylko świece, ale także woski do kominków czy olejki eteryczne.  

SAYSOY 

Świece marki SAYSOY powstają w magicznych polskich Tatrach. Dzięki zawartości naturalnych olejków eterycznych wysokiej jakości charakteryzują się właściwościami aromaterapeutycznymi. Każda ze świec jest wyjątkowa, tworzona ręcznie, tradycyjnymi metodami. SAYSOY to marka, działająca zgodnie z zasadami zero waste. Produkty nie zawierają ani grama plastiku, a przy ich produkcji przykłada się bardzo dużą wagę do wykorzystywania surowców w jak najlepszy i najbardzej wydajny sposób. 

WOSK I KNOT

Nadmorska marka pochodząca z Trójmiasta. Swoje świece tworzy od podstaw – począwszy od roztopienia wosku, przytwierdzenia knota, aż po przyklejenie własnoręcznie zrobionej etykiety. Markę wyróżniają wyjątkowe i oryginalne kompozycje zapachowe. Jest to na przykład Skórka Chleba, Szarlotka, Brownie czy Lody Waniliowe. 

OTSO HANDMADE 

Lokalna manufaktura, tworząca polskie rękodzieło z miłości do natury i przedmiotów z duszą. Wszystkie świecie – zarówno sojowe jak i rzepakowe tworzone są z ogromnej pasji, przez ludzi pragnących żyć w zgodzie z naturą i wydobywać z niej to co najlepsze.

EZTI 

Polska rodzinna firma łącząca w sobie młodą energię i pasję. W jej asortymencie znajdziemy nie tylko świece, ale również dyfuzory zapachowe i woski do kominków. Marka do produkcji świec używa wosku sojowego i pszczelego, nadając im zapach naturalnymi olejkami eterycznymi oraz kompozycjami zapachowymi. Każda ze świec zabezpieczona jest dębowym wieczkiem wykonanym własnoręcznie przez stolarzy, co pozwala zachować jej aromat na dłużej. 

Słowa: Oliwia Maniawska / Kraft 

Zdjęcia: mat. pras ww. marek

Kategorie
Rzemiosło / Świadomość / Wnętrze
Udostępnij