Oskar Zięta typuje: TOP miedzianych projektów, które Was zachwycą

Miedź jest wspaniałym i barwnym metalem o wyjątkowych właściwościach. Wiele moich projektów, takich jak stołek Plopp, stół G-Table, lustro Rondo czy regał systemowy “3+” powstały w wersji miedzianej. Ale dziś nie o projektach mojego studia. Przedstawiam Wam najlepsze projekty i projektantów, którzy stworzyli i odmienili obiekty dzięki miedzi.

W premierowym wydaniu magazynu mogliście przeczytać, że miedź nie rdzewieje i pięknie się starzeje wraz z użytkowaniem, a w razie potrzeby powstałą patynę można usunąć i przywrócić przedmiotom pierwotny blask. Ten wykorzystywany już w starożytności metal doskonale sprawdza się w wnętrzach i może przybrać najróżniejsze formy obiektów codziennego użytku, jak biżuteria, naczynia, czy meble. Specjalnie dla Was przygotowałem więc listę ciekawych przedmiotów wykonanych z miedzi. Możliwe, że nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele rzeczy może pokryć miedź.

Świecznik Chamberstick – Tomasz Rygalik

Dlaczego Pan Tomasz Rygalik, dyrektor artystyczny marki tre? Prostota i elegancja wyróżniają projekty świecznika takie jak ten. Minimalistyczna forma polskiego produktu zachowującego funkcjonalność, to coś co doda charakteru Waszemu wnętrzu.

Copper T Pull – Proper Copper Design

Miedź powinna być nie tylko ozdobą, ale być funkcjonalna jako przedmiot. Bakteriobójcze właściwości miedzi sprawiają, że doskonale nadaje się do wykonywania z niej uchwytów wszelkiego rodzaju, w tym meblowych.

PH Artichoke – Louis Poulsen

Światło i miedź bardzo dobrze i plastycznie ze sobą współgrają, dlatego lampy, takie jak PH Artichoke świetnie sprawdzają się we wnętrzach, ożywiając je barwą i kolorami.

Bell Side Table – Sebastian Herkner

Miedź jest podstawą do tworzenia stopów innych metali, takich jak mosiądz. Szklana podstawa podtrzymująca mosiężną ramę blatu tworzy intrygującą i ciekawą wizualnie kompozycję.

To była pierwsza czwórka projektów, które chciałem Wam przedstawić. Na uwagę zasługują również obiekty miedziowane:

Lampy Reflex – T. A. Rutkiewicz

Stworzona przez Rutkiewicza w okresie PRL lampy były czymś wyjątkowym. Był to powiew świeżości w trudnych czasach komunizmu w Polsce, o którym można dziś powiedzieć, że stał się ikoną.

Cube Pen – Tom Dixon

Cube Pen Toma Dixona, to elegancki i stylowy miedziowany długopis z serii Cube, ożywiający biurową przestrzeń. Warto wyposażyć się w dobre narzędzie do pisania, szczególnie, gdy biegasz ciągle od spotkania do spotkania.

CU29 – Tom Dixon

Przed Wami przedostatnia pozycja. Przykładem, jak miedź odmienia wizerunek obiektów jest krzesło CU29 – również Toma Dixona. W tym przypadku podstawowa wersja krzesła została poddana miedziowaniu, zmieniając swoje oblicze.

Mikser KichenAid

Ciekawe wizualnie urządzenie, które ożywi przestrzeń kuchenną dzięki miedziowanej obudowie. Czy trzeba coś więcej dodawać? Spójrzcie na fotografię. Które z miedzianych rzeczy widzielibyście w swoim wnętrzu?

Słowa: Oskar Zięta

Zdjęcia: Zieta Prozessdesign, Studio Rygalik, Proper Copper Design, LouisPoulsen, CLASSICON, Tom Dixon ,KichenAid

Kategorie
Projektowanie / Rzeczy / Wnętrze
Udostępnij