Nowy wymiar wystawy

W poznańskim Centrum Kultury Zamek od 13 września możemy podziwiać sztukę Sophie Taeuber-Arp. „Wkraczając w nowy wymiar”to wystawa prac z kolekcji Fundacji Arp z Berlina w aranżacji Pawła Grobelnego. W celu głębszego zapoznania się ze sztuką szwajcarskiej abstrakcjonistki, Zamek oferuje serie wykładów, warsztatów i lekcji, które pomogą zrozumieć przesłanki i cele wykorzystania abstrakcji geometrycznej. Ekspozycja dzieł potrawa do 24 listopada.

Sophie Taeuber-Arp wypracowała swój unikalny styl, w którym widać wolność i świadomość siebie jako nieograniczonej konwencjami twórczyni. Jej wkład w rozwój nurtu abstrakcyjnego oraz znaczenie jej dorobku artystycznego przez lata były niedoceniane. Żyła i tworzyła w cieniu swojego męża – Hansa Arp. Zafascynowana malarstwem, architekturą, matematyką, fizyką, filozofią, tańcem i modą przez lata pracowała z tkaniną najpierw kształcąc się w tym kierunku, później sama tego ucząc. Była artystką wielu technik najmocniej rozwijając się w malarstwie, rzeźbiarstwie i tańcu.

Centrum Kultury Zamek zaaranżowało dla odbiorców możliwości wejścia w interakcję z twórczością Taeuber-Arp. Dzięki temu mamy szansę zrozumieć abstrakcyjne formy oraz decyzje artystów o ich wykorzystaniu. Prowadzone są również lekcje, zróżnicowane pod względem trzech grup wiekowych z uwzględnieniem młodszych i starszych uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich. Kolejnymi propozycjami Zamku są warsztaty rodzinne i warsztaty współtworzone z Teatrem Animacji. Podczas warsztatów przybliżymy się do tematu geometrii w sztuce i będziemy mogli dowiedzieć się więcej o teatrze dadaistów. To również wspaniała okazja do zgłębienia tajemnic krawiectwa i lalkarstwa, a także do zapoznania się z biżuterią z okresu życia artystki.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Fundacja Arp e. V. / Collection Stiftung Arp e. V.

Kategorie
Okoliczności / Sztuka / Warsztaty
Udostępnij