Najpierw życie, potem przestrzeń. Duńska urbanistyka holistyczna

W innej kolejności to nie zadziała. Dlaczego? Ponieważ projektujemy dla ludzi. Nie dla budynków i idei samej w sobie. Wystawa Future Living pokazuje, że urbanistyka nie stanowi dziś modernistycznej sztuki dla sztuki. Jest spójną, holistyczną całością.

Eko-budynki, bardzo bezpieczne osiedla i wewnętrzny spokój mieszkańców – w dużej mierze właśnie z tym kojarzy nam się często Dania. Wystawa Future Living. Duńskie miasta przyszłości od ponad dwóch lat prezentuje najlepsze projekty architektoniczne i urbanistyczne. Tym razem zawitała również do poznańskiej Przystani Sztuki.

Wszystkie projekty pokazane na wystawie nawiązują do zrównoważonego rozwoju miast. Powinny być one skonstruowane tak, by zapewniając spokojne życie, odpowiadać równocześnie na narastające zmiany klimatyczne.

Rozmawiajmy

Duńskie projekty stawiają dziś na otwarty dialog pomiędzy projektantem a odbiorcą. Przypominają, że do roku 2050 populacja na Ziemi wzrośnie do 10 miliardów ludzi, co sprawia, że budowa kolejnych osiedli mieszkalnych jest nieunikniona. Ważne więc, by edukować społeczeństwo w kontekście wykorzystywanych zasobów.

Wykorzystujmy zasoby

Bardzo dobrym kierunkiem, również w architekturze i urbanistyce, okazuje się recykling. Może niekoniecznie ten dosłowny, kojarzony jedynie z domowymi śmieciami. Duńczycy pokazuje, że przyszłością są domy budowane przy użyciu materiałów rozbiórkowych, a nieuczęszczany supermarket można przearanżować na wartościową bibliotekę. Śmieci i zużywania rzeczy nie unikniemy. Możemy jednak sprawić, że dostaną one drugie życie i przysłużą się społeczeństwu.

Wystawa została przygotowana przez Rising Culture and Business z Danii we współpracy z Miastem i Gminą Aarhus oraz Duński Instytut Kultury/Danish Cultural Institute in Poland i możecie ją oglądać do końca sierpnia.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Redakcja

Kategorie
Miasto / Okoliczności / Projektowanie
Udostępnij