“NADZIEJA” polskich pisarzy i poetów niesie pomoc w czasach pandemii

Pandemia zabrała nam poczucie bezpieczeństwa i zasiała głęboką niepewność na co dzień, ale nie pozwólmy, by odebrała nam nadzieję. Owocem akcji charytatywnej „Nadzieja” jest książka z opowiadaniami i wierszami podarowanymi przez znakomitych polskich pisarzy, reporterów i poetów. Cały dochód ze sprzedaży tomu zostanie przekazany ośrodkom pomocy społecznej dla osób starszych.

Akcja charytatywna „Nadzieja” niesie pomoc najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa – osobom starszym będącym w grupie największego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu Covid-19 – mieszkańcom oraz pacjentom domów pomocy społecznej i hospicjów, także tym prowadzonym przez organizacje społeczne, borykających się aktualnie z brakiem personelu, sprzętu czy maseczek ochronnych.

„Świat na co dzień jest dla mnie wystarczająco trudny i niezrozumiały, bym mogła pozwalać sobie na luksus braku nadziei. Wolę tkwić w naiwnym przekonaniu, że tym razem okaże się inaczej, lepiej. Mierzę się w rezultacie z poważnymi konsekwencjami własnego desperackiego optymizmu: jednak jest. Najlepszymi nauczycielami radosnego oczekiwania i nadziei są moje dzieci. “Kiedy to się wszystko skończy – mówi pięciolatka – kiedy to się wszystko skończy, mamo, to pojedziemy w długą podróż pociągiem.”. “Jak już skończy się pandemia – mówi siedmiolatek – będziemy mieć prawdziwe wakacje, takie bez bania się”. To co mówią otwiera mi perspektywę nieco dalszą niż dobowy rytm przetrwania z dnia na dzień, dobowy rytm pandemii, uchylania się depresji, plan na wieczorny trening pilatesu w towarzystwie jutuba. W pracy z literaturą drążę w rejonach, gdzie nadzieję, dobro i ładność ociosuję jak kebab elektrycznym nożem. Tekstem w “Nadziei” chcę ten proces odwrócić. Pozostaje mieć nadzieję, że mi się to uda.” – opisuje swój udział w akcji Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, piosenkarka i instrumentalistka, laureatka Paszportu „Polityki” w 2016 roku i jedna z autorek „Nadziei”.

Wśród licznego grona autorów książki znajdują się między innymi Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator i Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Ignacy Karpowicz, Mikołaj Grynberg, Magdalena Parys, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Krzysztof Varga, Waldemar Bawołek, Jacek Napiórkowski i Adam Wajrak. W „Nadziei” znajdziemy czterdzieści poruszających tekstów – różnych form literackich i jeden komiks.

„Nadzieja” powstaje całkowicie społecznie. Wszystkie osoby i podmioty zaangażowane w jej powstanie pracują charytatywnie począwszy od autorów i redaktorów po korektorów i grafików, drukarzy, promotorów oraz dystrybutorów książki.

Logo i okładkę zaprojektował bez wynagrodzenia Łukasz Piskorek/Fajne Chłopaki. Patronem książki „Nadzieja” jest Rzecznik Praw Obywatelskich i Fundacja Agory, a partnerem akcji Empik.

W akcji charytatywnej można wziąć udział kupując książkę-cegiełkę, dostępną już w przedsprzedaży. “Nadzieja” w wydaniu papierowym ukaże się oficjalnie 8 lipca, natomiast w formie e-booka znacznie wcześniej, bo 22 czerwca.

Więcej szczegółów o wydarzeniu na fanpage’u akcji.

Słowa: Redakcja

Zdjęcie: Akcja Charytatywna “Nadzieja”

 

Kategorie
Książki / Okoliczności / Pandemia
Udostępnij