Na koło podbiegunowe w bikini?

Temperatura sięga tam blisko 35 stopni Celsjusza! Takie informacje podaje amerykańska NOAA, która monitoruje zmiany klimatyczne. Rekordowe odczyty z termometrów w północnym kole podbiegunowym to nie jedyne, co może nas zmartwić. W lodach Arktyki i padającym tam śniegu znaleziono mikroplastik. Jak widać, nic w przyrodzie nie ginie.

W szwedzkich i norweskich częściach koła podbiegunowego zarejestrowano rekordowe odczyty. Oprócz tego, wyjątkowo wysokie temperatury pojawiły się na Alasce, w środkowej Rosji i północnej części Kanady. Anomalnie pogodowe to jedno. Dużo bardziej martwiący jest wszechobecny plastik. 

Dosłownie wszechobecny, bo znajduję się już nie tylko w lasach, na ulicach, plażach, w oceanach i morzach czy na nagiej Anji Rubik. Stał się częścią środowiska i przeniknął do atmosfery. Drobinki mikroplastiku odnaleziono w deszczu francuskich Pirenei oraz w lodzie i śniegu Arktyki. Okazuje się, że w wodzie z arktycznego śniegu znajduje się 14400 drobinek plastiku na litr, czyli 10 razy mniej niż w wodzie z europejskiej wsi, ale wciąż zbyt dużo. Można wysnuć wniosek, że prawdopodobnie plastik, podobnie do roślinnych pyłków, krąży po świecie wraz z prądami powietrza.

Nie jest to stosunkowo nowe odkrycie, że mikroplastik obecny jest w wodzie i atmosferze większych miast. Jednak jego obecność w miejscach dzikich powinna nas zaniepokoić. Tym bardziej, że niezbadany jest jeszcze wpływ plastikowych drobinek na ludzkie zdrowie. Spójrzmy na to realnie, oddychanie zanieczyszczonym plastikiem powietrzem nie napawa optymizmem. Szczególnie, że jego stężenie stale się zwiększa. 

Słowa: Redakcja

Źródło: SmogLab

Zdjęcia: IamExpat, GeospatialWorld, PSMag, Anja Rubik

Kategorie
Ekologia / Świadomość / Świat
Udostępnij