Może coś dla morza – adoptuj z WWF

Już od 2007 roku WWF organizuje swoją akcję Godzina dla Ziemi. Tegoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa, ponieważ bierze pod opiekę Morze Bałtyckie, wakacyjny przylądek, miejsce wytchnienia, ważny punkt w historii oraz dom, dom dla wielu gatunków niesamowitych zwierząt. 

27 marca o 20:30 wyłączymy światła w naszych domach, redakcjach, biurach i pozostałych miejscach pracy. Jednak to nie jedyny sposób na wspieranie WWF w ich działaniu na rzecz Morza Bałtyckiego. Działać możemy już teraz! 

Morze Bałtyckie, chociaż pozornie spokojne, jest domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Są nimi między innymi foki szare oraz morświny. Foki, przez wiele ostatnich lat uważane były za szkodniki, co wiązało się z ich intensywnym tępieniem. Dziś, kiedy znajdują się na skraju wyginięcia, człowiek nadal jest dla nich zagrożeniem. Rozwój turystyki wypiera foki szare z ich naturalnych siedliski, co sprawia, że młode osobniki często stają się ofiarami przyłowów –  przypadkowo zaplątują się w sieci rybackie. Teraz, możemy zadośćuczynić tym wyjątkowym bałtyckim mieszkańcom, których podobizny znajdują się na większości morskich pamiątek,  dokonując wirtualnej adopcji na stronie WWF. Dzięki temu, organizacja będzie miała dostęp do środków finansowych, które umożliwią skuteczną ochronę i opiekę nad tym gatunkiem.

Równie zagrożonym gatunkiem, znajdującym się w wielkiej potrzebie, są morświny. Obecnie żyje ich w Morzu Bałtyckim zaledwie 500. Znajdują się zatem na skraju wyginięcia, do czego przyczyniliśmy się my, ludzie. Hałas i zanieczyszczenia związane ze wzrostem żeglugi i inwestycji na Morzu Bałtyckim, rozwój turystyki, detonacje na morskich poligonach – wszystko to wpłynęło na wymieranie morświnów. Są one niezwykle wyjątkowymi, tajemniczymi zwierzętami, które zasługują na swoje miejsce w naszym ekosystemie. Również w tym wypadku możemy dokonać adopcji, która pozwoli WWF na skuteczną pomoc i działanie na rzecz rozwoju tego gatunku. 

Więcej informacji znajdziecie tutaj: 

Foki szare: https://pomagam.wwf.pl

Morświny: https://pomagam.wwf.pl

 

Słowa: Weronika Zajkowska 

Zdjęcia: https://www.wwf.pl

Kategorie
Ludzie / Natura / Okoliczności / Świat
Udostępnij