Maska antysmogowa – konieczność czy wymysł?

Z roku na rok użytkowników masek chroniących nas przed zanieczyszczeniami przybywa. Czy jest to wynik rosnącej świadomości, konieczności ze względu na stan powietrza, a może po prostu mody? Analizujemy dlaczego warto się nad takim zakupem zastanowić.

Nadrzędną kwestią jest miejsce zamieszkania. Zupełnie inaczej kształtuje się stan powietrza w Katowicach niż dla przykładu w nadmorskich miejscowościach, chociażby ze względu na cyrkulacje powietrza. Tam, gdzie zanieczyszczenia nie są wywiewane naturalnym ruchem wiatru, zagrożenie rośnie. 

To czy zdecydujemy się na maskę powinno uwzględniać przede wszystkim stopień zanieczyszczenia powietrza, który możemy sprawdzić na rządowej stronie powietrze.gios.gov.pl, a także w wielu aplikacjach mobilnych do wyboru. Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach usytuowane są stacje badawcze. Łatwo zauważyć i wywnioskować, że na obrzeżach nawet dużego miasta powietrze będzie stanowczo czystsze niż przy węzłach komunikacyjnych, w których sznury aut na bieżąco emitują zanieczyszczenia widoczne gołym okiem. Wybierzmy więc zdrowy rozsądek, zamiast ślepego zaufania dla pomiarów. Są przecież takie sytuacje, w których nie mamy wątpliwości, a wręcz odnosimy wrażenie, że przed głębokim wdechem do płuc, musimy to powietrze dobrze pogryźć. 

Chodzi generalnie o nasze zdrowie, a smog niszczy nasze płuca i naraża nas na choroby układu oddechowego, podwyższa ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, a także niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. Czy zainteresowanie maskami powinno rosnąć tylko w sezonie zimowym, gdy jakość powietrza odczuwalnie spada? Dobrej jakości maska nie tylko pozwoli uchronić się przed smogiem, ale także przed wirusami chorób zakaźnych. Badania wykazują, że noszenie maski z filtrem węglowym zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę aż o 80%. Co więcej, większość filtrów chroni nas również przed alergenami, także również w sezonie pylenia można skorzystać z pomocy w zdrowym oddychaniu. 

Na polskim rynku znajdziemy wiele rodzajów masek. Począwszy od takich do codziennego użytku, przez maski dla dzieci aż po maski dla biegaczy i rowerzystów. Po sprawdzeniu rankingów skuteczności, porównaniu wad i zalet, przygotowaliśmy dla Was cztery propozycje firm oferujących maski antysmogowe. Ze względu na to, że są to maski wielokrotnego użytku, ich ceny nie należą do najniższych, ale zadbaliśmy o to, by każdy mógł znaleźć dla siebie dogodną opcje. Jeśli zastanawiacie się nad zakupem maski, sprawdźcie oferty RZ Mask, Dragon, Ozone Mask i Respro.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Załóż Maskę

Kategorie
Miasto / Świadomość / Świat
Udostępnij