Made in China, serio? „Pamiątka z Zakopanego” w nowej odsłonie

Wystartował konkurs designu organizowany przez Muzeum Tatrzańskie. „Pamiątka z Zakopanego” zachęca projektantów do stworzenia oryginalnych upominków nawiązujących do kultury górali podhalańskich lub przyrody regionów tatrzańskich. Twórcy zmierzą się z oczekiwaniami współczesnych, świadomych konsumentów. W końcu kto ma jeszcze ochotę na Made in China?

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku artyści, rzemieślnicy i miłośnicy Podhala oraz tatrzańskiej symboliki mają okazję stworzyć projekt wyjątkowej pamiątki z Zakopanego. Skończył się czas, w którym królowały tanie, nietrwałe zabawki z plastiku. Teraz odbiorcy stawiają na jakość, nie chcąc wzbogacać kolekcji upominków o kiczowate ciupagi i kapelusze Made in China. Turyści pragną przywieźć z wakacji wartościową rzecz nawiązującą do kultury regionu, która swoimi detalami i pochodzeniem przywoła wspomnienia podróży. Co lepiej może oddać klimat miejsca, jak nie praca lokalnych projektantów?

Stąd też konkurs kierowany nie tylko do profesjonalnych designerów, ale też pół-amatorów zafascynowanych dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Podhala. Ich zadaniem jest zaprojektowanie trwałych i oryginalnych pamiątek z dbałością o jakość i detal, które powstaną w etyczny sposób z lokalnych produktów. Główną nagrodą jest szansa wyprodukowania projektu. Ma to zakończyć automatyczne utrwalanie i powielanie stereotypów, jednocześnie pokazując żywą kulturę regionu.

Oprócz szansy na wprowadzenie projektu na rynek, zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Uhonorowane zostanie całe podium, gdyż za drugie i trzecie miejsce również przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości kolejno 5 i 3 tysiące złotych. Projekty można zgłaszać indywidualnie lub w zespołach 2-4 osobowych do 3 października 2019 roku. Formularz zgłoszeniowy i dokładny regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Tatrzańskiego. Nie możemy doczekać się efektów kreatywności miłośników Podhala.

Słowa: Redakcja

Więcej informacji o konkursie: Muzeum Tatrzańskie

Źródło: Muzeum Tatrzańskie

Kategorie
Natura / Rzeczy / Rzemiosło
Udostępnij