Liście bananowca zamiast plastikowych opakowań

Ok, te dane lekko szokują. Jak szacuje Program Ochrony Środowiska ONZ do 2050 roku na wysypiskach śmieci i w oceanach może znaleźć się nawet 12 miliardów ton tworzyw sztucznych. Z 9 miliardów ton plastiku, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, prawdopodobnie tylko 9% zostało poddane recyklingowi. Największy problem stanowią niepozorne niedopałki papierosów, plastikowe butelki do picia, opakowania po żywności i plastikowe torby na zakupy.

Jest jednak nadzieja na zmianę tej niechlubnej statystyki. Dobry przykład przychodzi z Azji. Zarządcy sklepu z Tajlandii wymyślili genialny sposób na zmniejszenie opakowań z tworzyw sztucznych. Zaczęli owijać swoje produkty w liście bananowca.

Eko-estetyka

Bananowe opakowania są doskonałą alternatywą dla plastiku, ponieważ liść jest duży, ma zwartą strukturę i jest wystarczająco giętki, aby można go było złożyć. Całość zabezpieczona została elastycznym kawałkiem bambusa. To azjatyckie rozwiązanie, poza swoimi proekologicznymi walorami, bez wątpienia wyróżnia się również cieszącą oko estetyką. My ją uwielbiamy.

A gdybyśmy tak poszli za ciosem?

Wydaje się, że jedynym problemem może być względny koszt plastikowego opakowaniaw porównaniu do zielonego zawiniątka. Plastik w dalszym ciągu jest niestety najtańszą i najłatwiejszą opcją. Myślicie, że tam, gdzie banany nie rosną, możliwe byłoby zastosowanie lokalnych produktów biodegradowalnych?

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Perfect Homes Chiang Mai

Źródło: Forbes.com

 

Kategorie
Ekologia / Świadomość / Świat
Udostępnij