Kultura w kwarantannie: w związku z sytuacją jaka zaistniała

„W związku z sytuacją jaka zaistniała” – od kilku dni niemal wszędzie słyszymy/czytamy te słowa rozpoczynające wiadomości o odwołaniach, zamknięciach, zmianach w organizacji. Sytuacja, w której znalazł się obecnie niemal cały świat zaskoczyła nas wszystkich, bez wyjątku. Świat zwolnił tak bardzo, iż mamy wrażenie, że się zatrzymał. Wszystko zamknięte – szkoły, uczelnie, kina, teatry, restauracje, odwołane koncerty, konferencje, targi. Koniec świata? Nie, czasowe wyhamowanie.

Gonitwa codzienności – praca, setki spraw do załatwienia: wizyty w urzędach, u lekarza, w banku, szykowanie dzieci do szkół/przedszkoli, zakupy potrzebne i niepotrzebne, wydarzenia, koncerty, spotkania, wszystko do realizacji „na wczoraj” – Czy Wy też ledwo za tym nadążaliście? Nagle wszystko straciło swoje znaczenie. Nie musicie wyrzucać sobie, że znów ominął Was interesujący wykład/koncert/wernisaż, że w natłoku zajęć i spraw zapomnieliście o czymś ważnym, że w pracy nie zdążyliście z terminami. Terminy się rozpłynęły. Wszystkie plany legły w gruzach. Nagle zrobiło się bardzo dużo wolnego czasu. Inne doświadczanie rzeczywistości. Inna organizacja czasu. W domu, z najbliższymi.

Zróbmy coś, powiedzieli twórcy

Nieoczekiwanie jest czas, by być razem. Nie na chwilę, w przelocie, ale cały dzień. Wspólne gotowanie, rozmowy, gry, czytanie książek, które od dawna czekają, aby się w nie zagłębić. A może porządki w domu albo majsterkowanie? Co kto lubi. Przymusowo dostaliśmy czas. Co z nim zrobić? Pomimo zamkniętych muzeów, galerii, teatrów, oper, kin, czy odwołanych koncertów, paradoksalnie możemy wykorzystać ten niełatwy czas również na sztukę i kulturę, która ma moc łagodzenia obyczajów, wprawiania w zadumę, zmuszania do refleksji, odciągnięcia nas na chwilę od bieżących, bardzo trudnych wydarzeń. Jak to zrobić?

Ludzie kultury i sztuki natychmiast zareagowali na sytuację – wiele koncertów i spektakli odbywa się online. Trzeba wiedzieć, że branża artystyczna i eventova obok turystycznej ucierpiała na kryzysie jako jedna z pierwszych. Twórcy, mimo trudnej sytuacji w jakiej się znaleźli, udostępniają w sieci koncerty i spektakle, póki co bez opłat. Powstała facebookowa grupa – Kultura w kwarantannie, gdzie ludzie informują siebie o takich właśnie wydarzeniach. W najbliższych dniach czeka nas np. jazz koncert Matta Duska, koncert Piotra Kosewskiego „Piosenki na depresję”, natomiast Igor Levit codziennie transmituje na żywo swoje koncerty.

Hasztag #KulturaWCzasachPandemii oraz #kulturaonline służą pomocą. Strony muzeów z całego świata we współpracy z Google już od dawna proponują nam wirtualne spacery po swych galeriach – na taki spacer możemy udać się poprzez platformę arts&culture i zwiedzić muzea z każdego zakątka świata, bez wychodzenia z domu.

Czas na docenienie

Do wyboru mamy ponad 500 miejsc – np. paryski Louvre oraz Musee d’Orsay z bogatą kolekcją impresjonistów, nowojorskie MOMA, meksykańskie Museo Frida Kahlo, norweskie The Munch Museum, holenderskie Rijksmuseum oraz Van Gogh Museum, włoskie Uffizi Gallery, czy angielskie Tate Britain.

Wirtualne zwiedzanie oferują również polskie muzea poprzez własne strony lub portal kulturadostepna.pl. Zwiedzić możemy np. Muzeum Sztuki współczesnej w Krakowie – MOCAK, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Malborku lub pospacerować np. po Kopalni Soli w Wieliczce, zwiedzić zabytkowe kościoły, czy przejść się uliczkami Krakowa. Z pomocą przychodzi również fantastyczny portal –ninateka.pl gdzie możemy obejrzeć spektakle, opery, filmy, animacje, dokumenty o architekturze i sztuce czy posłuchać audiobooków. Natomiast na stronie polona.pl znajdziemy zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej. A gdybyście chcieli obejrzeć koncert to kanał Made in Polska na youtubie proponuje koncerty m.in. Hey, Lao Che, Indios Bravos, czy O.S.T.R. Korzystajmy. Wiadomo, to nie to samo co obecność na żywo, ale jest, można spróbować, mamy czas. Przypadkowo znalazł się czas, aby doświadczyć dóbr kultury bez pośpiechu i z należną uwagą.

Deadline? Stop

Sztuka i literatura potrzebują czasu na jej kontemplację, zrozumienie, poczucie. Czasu, który, jeszcze kilka dni temu był w deficycie, teraz jest w nadmiarze. Można go wykorzystać po swojemu. Jakikolwiek inny, ważniejszy do tej pory deadline stracił chwilowo na znaczeniu. Może dostrzeżemy, że świat nie odbywa się online, a realne kontakty z ludźmi i rzeczywistość namacalna jednak są nam do życia i funkcjonowania potrzebne? Być może poczujemy więcej, świat przestał pędzić, więc pozwoli nam na chwilę refleksji, zastanowienia się nad życiem, poczuciem siebie i bliskich tu i teraz? Może cała ta sytuacja z paskudnym wirusem, pomimo zagrożeń i niepewności jutra będzie miała jakieś plusy? To się okaże, ale z pewnością jest to chwila na nadrobienie kulturalnych zaległości.

Słowa: Beata Szczepaniak / Założycielka marki Zoża

Zdjęcia: Unsplash / MOMA / MOCAK / Louvre

Kategorie
Miasto / Okoliczności / Sztuka
Udostępnij