Które polskie miasto odwiedzić podczas pandemii? Wybór The Guardian zaskakuje

Kraków? Warszawa? Gdańsk, a może… Łódź? Łódź to jedno z miast, które w pewnym czasie zostało zdecydowanie zapomniane. Mało kto pamięta dziś, że jest to stolica polskiego przemysłu włókienniczego, dzięki któremu mamy dziś w Polsce wielu wybitnych artystów-rzemieślników.

W roku 2021, gdy sytuacja podróżnicza się ustabilizuje, dziennikarze The Guardian poza Chorwacją, Słowenią czy Szkocją zdecydowali się postawić na Polskę i, no właśnie, Łódź. Idąc tym tropem, wracamy myślami do naszych rozmów z rzemieślnikami i twórcami z Łodzi, m.in. marką Tartaruga, której założycielki odwiedziłyśmy w ich pracowni: Przeczytajcie o marce i Dziewczynach o TU.

Co poza tekstyliami?

Film. Nie zapominajmy, że Łódź to wizytówka polskiej sceny filmowej, która wykształciła m.in. Andrzeja Wajdę, gdzie podjął studia z zakresu reżyserii. Łódź to również murale i przechadzanie się uliczkami właśnie ich szlakiem. Mimo, że miasto to posiada naprawdę dobrą galerię sztuki współczesnej, to oglądanie dzieł wymalowanych na budynkach stanowi wspaniałą alternatywę dla osób, którzy wolą spędzać czas na powietrzu. A jakie są Wasze skojarzenia z Łodzią? Nas cieszy, że zagraniczne media patrzą na Polskę z innej, nawet nieco kontrowersyjnej, perspektywy.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: mat. pras. / Maciej Podgórski

Kategorie
Miasto / Przestrzeń / Świat
Udostępnij