Jak oni to robią: Wooden Story – ludzie zatęsknili za rzemiosłem

Góralskie ręce, tajemnice i powroty do pięknych rzeczy, które od zawsze były nam bliskie. Wytężmy zmysły i uruchommy na chwilę umysł dziecka, by wyobrazić sobie drewniane zabawki pachnące lasem. To właśnie Wooden Story i ich trwająca od lat, rodzinna historia. Przeczytajcie rozmowę i zobaczcie, jak wygląda dzień  Gosi i Wieśka Borowy właścicieli manufaktury.

Od roku 1969, kiedy z Państwa rąk wyszły pierwsze, drewniane zabawki, minęło równo 50 lat. Czy proces ich tworzenia wygląda teraz inaczej? Proces tworzenia jest taki sam. Mamy swoje szablony, wykrojniki. Mamy wosk pszczeli, oleje roślinne i nasze góralskie ręce. Oczywiście mamy też swoje tajemnice, których nie zdradzamy.

Nie śmiałabym pytać! Posiadacie jeszcze jakieś przedmioty, które wiele lat temu stworzył z drewna dziadek? W naszym domy cały czas przechowywany jest konik, który ciągnie wóz. Jest jak nasz amulet. Wspomnienie dawnych czasów, dzieciństwa.

W Państwa historii można zauważyć moment, gdy to meble i ich detal przodowały w Wooden Story. Skąd potrzeba powrotu do wielopokoleniowych korzeni? Przyszedł czas, gdy na rynku pojawiły się plastikowe, kolorowe zabawki i świat oszalał. Jednak historia zatoczyła koło, a ludzie zatęsknili za rzemiosłem i zabawkami powstającymi w manufakturach. Skąd potrzeba powrotu? Nie nazwałabym tego potrzebą. To bardzo naturalny powrót do tworzenia pięknych rzeczy.

Państwo powracają, a zabawki „przyszły do Was z lasu”. Spotkaliście się w idealnej połowie drogi. Mówimy, ze zabawki przyszły do nas z lasu, że jeszcze pachną drzewem i słychać w nich szum wiatru buszującego w liściach lub igłach. Las daje nam materiał. Bez niego nie istniejemy. Dbamy o lasy, korzystamy tylko z drewna z certyfikatem FSC. Natura i las inspirują nas do tworzenia.

Wszystko czego Wooden Story używa do produkcji zabawek jest wolne od wszelkich szkodliwych substancji i bliskie środowisku naturalnemu. Co to oznacza? To, że nasze zabawki nie maja styczności z chemicznymi substancjami. Używamy tylko naturalnego wosku lub oleju, farb z eko-certyfikatem oraz naturalnych barwników. Dzieci bawiąc się zabawkami Wooden Story nie są narażone na kontakt ze składnikami, które mogą być dla nich niebezpieczne.

Co w takim razie możemy obecnie znaleźć w ofercie Wooden Story? Układanki, klocki, kręgle, drewnianą figurkę, która nazwaliśmy Lala, wózek Montmartre, skrzynie i worki na zabawki. Z myślą o starszych dzieciach wprowadzamy do produkcji meble, aby wyrastając z zabawek nadal mogły być otoczone pięknym światem drewnianych przedmiotów.

Ciekawi mnie, jak wygląda Państwa dzień pracy oraz warsztat. Wstajemy o 6:00 rano. Staramy się, aby rytm poranka nie przyspieszał, mamy swoje rytuały – wspólne śniadanie, planowanie dnia, omawianie najważniejszych rzeczy które są do zrobienia. Myślę, że nie odbiega to od dnia (większości typowych dni) właścicieli manufaktur. Spotkania, papiery, zamówienia, telefony. Jest też czas na wspólna kawę z naszymi pracownikami przed rozpoczęciem pracy. Wtedy siadamy przy wspólnym stole, w kuchni na piętrze, rozmawiamy o rzeczach ważnych i pomysłach. Czasem też żartujemy wprawiając się w dobry nastrój. Tak ten dzień się rozwija. Dla nas kończy się o różnej porze. Raz o 19:00 raz o 20:00. Czasami trwa do północy, szczególnie przed targami, ale to już zupełnie inna historia.

Czy w życiu codziennym również żyją Państwo w zgodzie z naturą? Hmmm, żyjemy świadomie. Zwracamy uwagę na to co jemy, mamy własny ogród z warzywami, ziołami. Naszą codziennością staramy się nie zaśmiecać planety. Korzystamy z jej dobrodziejstw i odwdzięczamy się najlepiej jak potrafimy. Tak jak opakowania naszych zabawek czy mebli można używać wielokrotnie lub rycyclingować, tak i my staramy się produkować w naszym życiu małą ilość śmieci.

I pewnie dla takich osób również tworzycie. Na pewno takich, którzy doceniają rzemiosło. Dla których ważne jest to, jakiej jakości zabawkę dadzą swojemu dziecku lub obdarują pociechę znajomych. Nasze zabawki powstają w manufakturze, to nie jest produkcja masowa. To, jak i używane do ich powstania materiały, ma ogromny wpływ na ich cenę. Zatem każdy kto kupuje zabawki Wooden Story świadomie dokonuje wyboru miedzy tym co przetrwa kilka pokoleń a innymi produktami dostępnymi na rynku.

Rozmawiała: Malika Ledeman

Zdjęcia: Wooden Story

Kategorie
Ludzie / Natura / Rzemiosło
Udostępnij