Jak oni to robią: Agata Szadkowska – Biżuteria szyta na miarę

Żyjemy w świecie masowości. Sieciówek, w których można kupić szybko i tanio. Z drugiej strony coraz więcej osób pragnie się wyróżniać, chce produktów wysokiej jakości, ale pozyskanych w zgodzie z naturą, stworzonych z pasją, jakąś wizją, wykreowanych na miarę. Coraz bardziej doceniamy rolę biżuterii. Tej oryginalnej, naturalnej, która pozwala się wyróżniać i będzie „kropką nad i” każdej stylizacji albo podkreśli charakter właściciela. Bez wątpienia na te potrzeby odpowiada Zagatu Jewellery – marka, która powstała z chęci twórczego spełnienia, połączenia zdolności manualnych i artystycznej wrażliwości. Unikalna energia natury, prostota, autentyczność to DNA marki stworzonej przez Agatę Szadkowską.

Skąd w ogóle pomysł na ręczne tworzenie biżuterii? Odkąd pamiętam w moim życiu ważny był element twórczy. Zawsze coś robiłam, jak nie malowałam, to robiłam zdjęcia albo projektowałam ubrania. Właśnie dlatego zdecydowałam się na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, które ukończyłam. Jednak praca, którą przez wiele lat wykonywałam, nie była związana z projektowaniem i przez ten czas bardzo brakowało mi właśnie tego pierwiastka artystycznego. Cały czas gdzieś w mojej głowie była chęć takiego artystycznego uwolnienia, kreacji i w końcu zdecydowałam się na taki krok, czyli stworzenie własnej marki tworzącej biżuterię.

Od czego zaczęłaś tę pracę? Pamiętasz swój pierwszy, własnoręcznie zrobiony produkt? Zaczęło się od bransoletek, ale z czasem okazało się, że mam niedosyt. Nie wystarczyło samo robienie biżuterii z gotowych elementów i kamieni. Poczułam potrzebę pracy z innymi materiałami. I tak postanowiłam uczyć się zawodu: złotnika jubilera. Zakochałam się w tej pracy, bo łączy ona to co lubię, czyli możliwość tworzenia i porządnego zmęczenia się, bo to wcale nie jest taka delikatna robota.

Jakie surowce wykorzystujesz do swoich prac? Jeśli chodzi o materiały, to właściwie elementem łączącym większość moich prac są kamienie naturalne. Bez względu na to, czy są to moje minimalistyczne bransoletki na jedwabnej nitce, pierścionki, czy też kolczyki, to kamienie są ich elementem składowym i tak było od początku. Czuję, że wszystko co pochodzi z natury ma swoją unikalną energię i dlatego wykorzystuję w pracy właśnie kamienie, które tą energią na nas pozytywnie wpływają. Pomagają nam radzić sobie w różnych sytuacjach, są jak talizmany. Wierzę też głęboko, że nieprzypadkowo dokonujemy wyborów naszej biżuterii z kamieniami. Czasem po prostu ciągnę nas do jakiegoś kamienia i jego ukrytych właściwości. Czuje, że każdy wybiera to, czego w danej chwili potrzebuje.

Co Cię inspiruje? Skąd bierzesz pomysły na poszczególne projekty? Jeśli chodzi o inspiracje, to w sumie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić co mnie inspiruje, bo to jest właściwie wszystko co mnie otacza. Dużo spaceruję z moim psem i jak tylko mogę wybieram jak najbardziej zielone tereny. W koło jest tyle pięknych struktur, kształtów, czy też kolorów np.: często fotografuję fragmenty drzew, liści, czy po prostu niebo i te obrazy są później podstawą do mojej pracy. Myślę, że bardzo ważne są dla mnie podróże, rozmaitość krajobrazów, to jak różne jest światło w poszczególnych miejscach, czy też kolory charakterystyczne dla takiego miejsca i kultury ich mieszkańców. Chyba jednak najbardziej inspirują mnie kolory i faktury. Poza tym kocham morze, a tam dzieje się niesamowicie dużo, zarówno na powierzchni, jak i pod nią.

Widać u Ciebie niezwykle spójną koncepcję, styl życia, który teraz przekładasz też na życie zawodowe. Do tego niewątpliwie miłość do natury i czerpanie z niej inspiracji. Czy w codziennym życiu jesteś w stu procentach eko? Zarówno w pracy, jak i w życiu staram się jak najmniej przeszkadzać naturze. Byłoby kłamstwem gdybym powiedziała, że jestem w 100% eko i nie mam żadnych grzechów na sumieniu, ale naprawdę od dawna się staram i wiem, że to jest droga, którą jeśli raz się wybierze, to już się nią podąża.

Dla kogo są produkty Zagatu Jewellery? Czy każdy znajdzie w Twojej ofercie coś dla siebie?

Zagatu Jewellery, to kompilacja różnych czynników, ale na pewno też marka stworzona z potrzeby wypełnienia pewnej luki na rynku. Biżuteria powinna podkreślać charakter osoby, która ją nosi albo może być uzupełnieniem stylizacji, ale właśnie – uzupełnieniem, dopełnieniem, ale niekoniecznie musi być na pierwszym planie. Zagatu jest dla wszystkich, którym bliska jest natura, którzy cenią sobie produkty ręcznie wykonane, niemal zrobione na indywidualne zamówienie. Nie ma znaczenia wiek ani płeć. To po prostu trzeba poczuć.

Rozmawiała: Redakcja

Zdjęcia: Zagatu Jewellery

 

Kategorie
Rzeczy / Rzemiosło / Sztuka
Udostępnij