Historia Łodzi Kaliskiej opowiedziana przez Muzy. Kolektyw artystyczny obchodzi swój jubileusz

40 lat w jeden dzień. Już w najbliższy weekend, 10-11 stycznia alternatywny dom handlowy MYSIA3 i 6×7 Leica Gallery Warszawa zapraszają na szereg aktywności związanych z uroczystym jubileuszem kolektywu artystycznego Łódź Kaliska. Oprócz oprowadzania po wystawie fotografii na odwiedzających czekać będą wykłady oraz pokazy filmów.

Obchody czterdziestolecia Łodzi Kaliskiej na Mysiej 3 rozpoczną się w piątek o godz. 18.30 oprowadzaniem po wystawie Heroizm niewieści w sztuce niezwykłej artystki, znanej dotychczas jako Jan Kochanowski, które poprowadzą: Andrzej Świetlik – jeden z filarów Łodzi Kaliskiej, oraz Rafał Łochowski – kurator wystawy (Leica Gallery).

W sobotę o godz. 13.30 zapraszamy natomiast na III piętro, gdzie odbędzie się wykład prof. Marka Janiaka, który opowie o historii kolektywu. Po wykładzie o godzinie 15:00 odbędzie się  pokaz filmu Anny Leśniak pt. Historia Łodzi Kaliskiej opowiedziana przez Muzy. Działalność grupy artystycznej Łódź Kaliska jest nierozerwalnie związana z kobietami, które wraz z nią od początku powstania tworzyły Sztukę.

W filmie Anny Leśniak wypowiada się osiem Muz. Trzy z nich udało nam się namówić do zejścia z Parnasu, mamy nadzieję, że uchylą rąbka tajemnicy i opowiedzą, jak pracuje się ze słynną łódzką grupą. – mówi kurator wystawy Rafał Łochowski

O godzinie 17:00 odbędzie się wykład mecenasa Marcina Górskiego na temat ochrony wizerunku i innych aspektów prawnych działalności artystycznej. Następnie, o godz. 18:30, rozpoczną się pokazy filmów archiwalnych, wyselekcjonowanych przez twórców Łodzi Kaliskiej.

 Kolektyw artystyczny

Grupa artystyczna „Łódź Kaliska” działa nieprzerwanie od 1979 r. Od drugiej połowy lat 80. XX artyści kolektywu tworzyli fotografię inscenizowaną, filmy eksperymentalne, organizowali prowokacyjne happeningi. W latach 1980-81 zmieniła swój program artystyczny na bardziej dadaistyczno-surrealistyczny, atakując polską formację neoawangardy oraz przedstawiając absurdalność życia w PRL-u.

Słowa: Redakcja / mat. pras. 

Zdjęcia: MYSIA 3 / Marek Janiak / Łódź Kaliska / Zrób Zeza. Sztuka Konceptualna

       

Kategorie
Okoliczności / Rzemiosło / Sztuka
Udostępnij