Gdzie mleczny błękit przeplatał się z formą – odszedł profesor Zbigniew Horbowy

Kojarzycie antico? O ówczesnym rektorze ASP we Wrocławiu moglibyśmy opowiadać bardzo długo, ponieważ zapisał się na kartach historii polskiego wzornictwa. Dziś pochylamy się nad innowatorskimi projektami wybitnego, polskiego projektanta szkła i twórcy własnej szkoły wzorniczej, który w czasach szklanego tradycjonalizmu postawił na swoje autorskie rozwiązania.

Zbigniew Horbowy zmarł w wieku 84 lat. Mężczyzna urodzony we wsi Łanów ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Już sam początek kariery profesora zwiastował nadejście nowej ery w świecie szkła użytkowego. Począwszy od wykonania swojej pracy dyplomowej w cenionej Hucie Szkła Sudety w Szczytnie, aż po opracowanie autorskich rozwiązań – takich jak wspomniane wcześniej antico.

Pewnie wielu z Was widziało kiedyś szkło wypełnione w środku pęcherzykami powietrza i jego mleczne barwy zestawione z odcieniami złota i pasteli. Odważne kolory i formy, to tylko niektóre z cech, które charakteryzowały pracę wybitnego artysty. Obok zastaw Horbowego nie było można przejść obojętnie. Za swoją innowacyjność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Ale nie tylko w Polsce był doceniany. Prace Horbowego obecne były na dworach na całym świecie. Dziś chylimy czoła nad twórczością profesora.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Pinterest

Kategorie
Ludzie / Projektowanie / Rzemiosło
Udostępnij