Festiwal niekoniecznie muzyczny. Przed nami Gdynia Design Days 2019

Gdynia Design Days to 9 dni warsztatów, wystaw, wykładów oraz wydarzeń towarzyszących, które rozpoczną się w nadbałtyckim mieście już 6 lipca. Tematyka tegorocznych spotkań, Polaryzacja, jest nam niezwykle bliska. Pomiędzy nią, a społecznym dialogiem i odwagą stawiamy znak równości. Cieszy nas więc fakt, że zostaliśmy patronem medialnym wydarzenia.

Problemy dzisiejszego świata wymagają od nas przyjęcia pewnej postawy. Każdego dnia przyglądamy się licznym rozbieżnością i rozwarstwieniem opinii. Czy umiemy określić w nich swoje miejsce? Kluczowy w tej sytuacji wydaje się dialog, podejmowanie odważnych decyzji, które dają konkretne kierunki działania. Również w świecie projektowania. Właśnie tym jest Polaryzacja. Podczas Gdynia Design Days, projektanci skupią się na tym, by wypracować nowy kierunek dla designu i biznesu.

Operowanie surowcem

Zanim przedstawimy Wam cały program, który odbędzie się w Gdyni chcielibyśmy zwrócić uwagę na wydarzenia szczególnie przyciągające naszą uwagę. Rzemieślnicze zacięcie ukierunkowane zostało na warsztat ceramiczny dla dorosłych, trwający od początku do końca festiwalu. Podczas zajęć z pracownią Wiercimy, poznamy proces powstawania przedmiotów z porcelany. Nauczymy się także alternatywnego operowania surowcem, by finalnie, pochwalić się efektami podczas otwartej prezentacji ostatniego dnia GDD.

Produkty od podstaw

Wystawa produktów projektowanych zgodnie z zasadami ekonomii cyrkularnej 2°towarzyszy serii spotkań dla dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Najmłodsi uczestnicy festiwalu nauczą się naprawy roweru czy filiżanek, tworzenia swoich opakowań i środków czystości. Cieszy nas, że organizatorzy stawiają na uświadamianie już od najmłodszych lat.

Podążając za trendem

Oprócz kursów tworzenia czekają na nas również liczne wykłady i panele dyskusyjne. Sprawdzimy, jak trudno jest odnaleźć siebie w dobie mody ekologicznej. Ania Miazga wraz z Anną Sołtys poprowadzą dwa spotkania na temat Co wiemy i co możemy zrobić dla ekologicznej mody (8 i 11 lipca). Dodatkowo, również 8 lipca, Aniela Fidler wprowadzi nas w poszukiwania swojego języka w świecie mody odpowiedzialnej. Z tematem zapoznacie się podczas wystąpienia na temat zmieniania kultury konsumpcji na model ekonomicznego współdzielenia.

Manuba

Najlepsze na koniec. Przebieramy z nogami, by podczas GDD zobaczyć 4. odsłonę serii Manuba. Autorkami tegorocznej kolekcji ceramiki, tekstyliów i biżuterii są projektantki-rzemieślniczki z kilkuletnim doświadczeniem w swojej dziedzinie. Każdy projekt został wykonany w limitowanej edycji – 25 egzemplarzy. Doskonale wpisuje się to w zamysł próby określenia roli projektanta na rynku zdominowanym przez nadprodukcję. Lekkie torebki z lnu, zestawy do przygotowywania naparów oraz rzemieślniczą biżuterie, jak i inne produkty stworzone w ramach wszystkich edycji kolekcji Manuba można kupić podczas GDD między 6 a 14 lipca.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Manuba, Gdynia Design Days 2019

Kategorie
Okoliczności / Rzemiosło / Warsztaty
Udostępnij