Etyczny t-shirt jako instalacja? GAU przeciw Fast Fashion  

Trójmiejska marka GAU już jakiś czas temu zapoczątkowała akcję #ubierajsiezdrowo, a tym razem stawia na tzw. etyczny t-shirt. Instalacja artystyczno-edukacyjna marki GAU ma na celu zwrócenie uwagi na negatywny wpływ przemysłu odzieżowego, a zwłaszcza tzw. Fast Fashion na ekosystem Ziemi. Więc znów – edukacja to podstawa.

Każdego dnia obserwujemy, jak polskie marki, które stawiają na odpowiedzialne podejście do mody, wyciągają rękę w celu nawiązania dialogu z projektantami. Wszystko po to, by zneutralizować negatywny wpływ przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne, ale i powiedzieć „stop” wyzyskowi pracowników z krajów trzeciego świata. Kluczowe okazuje się również ograniczenie konsumpcji.

Jak wspomina brand GAU: Instalacja na pierwszy rzut oka jest zwykłym t-shirtem na wieszaku, ale to co istotne znajduje się pod nim. Marka opisuje zamysł inicjatywy, ale także daje wyraz swej transparentności podając nie tylko informacje, z jakiego materiału i gdzie został uszyty prezentowany t-shirt, ale także co wchodzi w skład jego ostatecznej ceny. Jest to dodatkowy sygnał informujący o tym, że branża modowa powinna przestać chować się za doskonale wystylizowanymi zdjęciami, aby ukryć swą prawdziwą twarz, którą nierzadko stanowi cierpienie, głodowe stawki i toksyczne procesy tworzenia odzieży. Etyczny t-shirt jest instalacją w pełni sensoryczną, nieograniczoną szklaną taflą, jest obiektem, którego można dotknąć, aby poczuć materiał, obejrzeć metkę, ale przede wszystkim po to, aby uzmysłowić fakt, iż odpowiedzialna moda nie jest tylko pustym słowem, ale czymś co istnieje i co może się stać powszechne.

Organizatorzy akcji mają świadomość, że taka wiedza powinna być szerzona, dlatego instalację możecie oglądać w gdyńskiej kawiarni Tłok przez najbliższy miesiąc. Gdzie pojawi się kolejnym razem? Chodzą słuchy, że będzie podobnie jak w filmowym tytule Stowarzyszenie wędrujących jeansów – koszulka zmieni swoje miejsce.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: G•A•U

Kategorie
Moda / Projektowanie / Świadomość
Udostępnij