Eksplorując architektoniczny retrofuturyzm pytamy o Iran

Coraz więcej pytań o aktualną kondycję świata architektury i na szczęście rosnąca ilość realnych działań, w kierunku przywrócenia jej równowagi. Za pomocą fotomontaży obiektów światowego dziedzictwa UNESCO projektanci chcą pokazać, jak zaniedbywane jest dziedzictwo architektoniczne Iranu. 

Prace Mohammada Hassana badają napięcie pomiędzy wizjami przeszłości i przyszłości, mając na celu rozpoczęcie rozmowy o ich ochronie.  Mamy cenną spuściznę z przeszłości Iranu, która stała się światowym skarbem. Jednak z powodu zaniedbania i braku ochrony wiele z tych budynków zostało zniszczonych lub istnieje ryzyko ich zniszczenia – powiedział Forouzanfar.

Projekt koncepcyjny architekta, zatytułowany Expanding Iranian Ancient Architecture, to trzecia odsłona cyklu eksplorującego projektowy retrofuturyzm. Skąd tendencja do takich działań? Niestety, zabytki w Iranie ulegają erozji i niszczeją, a ich odtworzenie przy użyciu nowoczesnych metod, może zapobiec temu procesowi lub chociaż nieco go opóźnić. Potrzebne jest jednak do tego doza krytycznego myślenia. Wybranie przez projektanta kanonów zachodniej architektury z architekturą przedislamską było wyborem celowym. Dodatki do współczesnej architektury zachodniej oferują sprzeczną mieszankę, która łączy przeszłość Iranu z przyszłością i teraźniejszością Zachodu.

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Deezen

Źródło: Deezen

Kategorie
Projektowanie / Przestrzeń / Świat
Udostępnij