Dziewczyny na warsztat – wystawa bliska kobiecej twórczości

W wyniku analizy aktualnego charakteru pracy polskich projektantek, zorganizowano wystawę ich prac. To wgląd w twórczość pierwszego pokolenia Polek, któremu udało się rozwinąć prywatne działalności projektowe na taką skalę. Spotkanie z ich dziełami zilustruje pokolenie 30-latek pracujących w kapitalistycznym systemie. Okazja na zapoznanie się bliżej z kobiecym warsztatem zaczęła się wczoraj i potrwa do 26 stycznia w murach Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach.

Punktem wyjścia do organizacji wystawy był warsztat. Warsztat rozumiany nie tylko jako pracownia, ale też umiejętności rzemieślnicze i narzędzia, którymi dziewczyny posługują się na co dzień. Wszystko to wpływa na kształt realizacji projektów, stanowi swoistą bazę i pełni kluczową rolę w wyznaczaniu standardu jakości. Przeżywamy obecnie renesans rzemiosła dzięki coraz większej świadomości konsumenckiej i ma to niezaprzeczalny wpływ na biznesowe powodzenie tych kobiet. 

Ze względu na różnorodną specyfikę warsztatów, wystawa została podzielona na cztery działy. Znajdziemy tam ceramikę i szkło, meble i akcesoria, grafikę oraz tkaniny i odzież. Do współpracy zaproszono kuratorki, aktywistki i animatorki, które kreują wizerunek współczesnego projektowania na co dzień. Ich inicjatywy i projekty zarówno te lokalne, jak i ogólnopolskie, przede wszystkim uświadamiają w kwestiach designu w Polsce. 

Zaproszone dziewczyny pracują samodzielnie, w duetach i w zespołach, ale za każdym projektem stoi historia jego powodzenia. Dzięki wystawie będziemy mogli zbliżyć się do ich pracy, zajrzeć w codzienność i poznać historię postaci stojących za sukcesem. Twórczynie opowiedzą o swoich przemyśleniach i mocnych stronach projektów, które realizują z powodzeniem. 

W ich pracach nie brakuje rodzimych elementów, widać też wpływ polskiej tradycji i myśli projektowej. Dzięki zarysom historycznym każdego z działów przygotowanym przez Małgorzatę Czyńską, mamy szanse skonfrontować postawy zawodowe współczesnych projektantek z postaciami ważnymi dla polskiego wzornictwa w czasach PRL.

Współczesne projektowanie nie należy do najłatwiejszych, gdy rośnie grono świadomych konsumentów, którzy każdy produkt rozpatrują pod wieloma istotnymi dla nich względami. Jednak dzięki pracy dziewczyn zaproszonych do wystawy możemy żyć w Polsce ładnie, wygodnie i komfortowo. Możemy z przyjemnością stwierdzić, że motto Wandy Telakowskiej „Piękno na co dzień dla wszystkich” jest wciąż żywe. Dzięki twórczości młodego pokolenia polskich projektantek wiemy też, że jej misja jest kontynuowana. 

Słowa: Redakcja

Zdjęcia: Redakcja, Wood&Paper

Kategorie
Okoliczności / Projektowanie / Rzemiosło
Udostępnij