Cheer Project – tworzywo z odpadów lasu

Albo raczej jego dobrobytu! Z radością przedstawiamy Wam kolejną alternatywę plastikowych opakowań. W 100% biodegradowalny materiał z igieł sosnowych, to efekt współpracy naukowców i indyjskiego projektanta Mk Wali. Zobaczcie, że ekologiczne rozwiązanie może przynieść wiele korzyści.

Wysuszone igliwie pokrywa niemal 40 tysięcy kilometrów kwadratowych ściółki lasów na północy Indii, powodując około 500 pożarów rocznie. Mk Wali zachęcił okoliczną ludność do zbierania łatwopalnych igieł w celu przetworzenia ich na materiał i oczyszczenia lasów z niechcianego surowca. W ten sposób wiele osób z tego najbiedniejszego regionu ma szanse na stałe zatrudnienie.

Proces nie jest skomplikowany. Zebrane igły są mielone, a z powstałych włókien produkuje się tworzywo. Dodatkowo projektant opracował naturalną technologię barwienia, również w duchu zero waste. Naturalny barwnik pozyskuje od lokalnych farmerów. To zepsute warzywa i owoce wymieszane z igłami w procesie przetwarzania nadają materiałowi kolor.

Ten zamiennik plastikowych opakowań jest nie tylko w pełni naturalny i biodegradowalny, ale przede wszystkim tworzony z odpadów, bez wytwarzania kolejnych. Oprócz rozwiązania problemu nadmiaru plastikowych pojemników, materiał ma potencjał, by w przyszłości wejść też do branży odzieżowej. Trzymamy kciuki za powodzenie i rozwój tego projektu.

Słowa: Redakcja 

Zdjęcia: MK Wali 

Źródło: MK Wali

Kategorie
Ekologia / Projektowanie / Świadomość
Udostępnij