Centrum handlowe? Nie, to szwedzki second-hand!

ReTuna, bo tak nazywa się galeria w szwedzkim mieście Eskilstuna, sprzedaje tylko rzeczy używane i naprawione. Na pozór niczym się nie różni od innych centrów handlowych. Można tam kupić lampy, ubrania, meble czy artykuły RTV i AGD. Oprócz kupowania, można też oddać to, czego nie używamy i dać przedmiotom drugie życie.

Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, zmniejszany jest negatywny wpływ na środowisko dzięki ograniczeniu zużycia surowców i maksymalnego wykorzystania rzeczy, które już zostały wyprodukowane. Kolejnym atutem, jest zapewnienie miejsca pracy wielu osobom w tym niewielkim miasteczku. Zatrudniani są nie tylko sprzedawcy, ale też magazynierzy, którzy zajmują się ocenianiem przydatności pozyskanych przez galerie przedmiotów oraz rozprowadzeniem ich do odpowiednich sklepikarzy. Dalej działają całe zespoły złotych rączek, które przywracają do życia uszkodzone sprzęty. Wszystko po to, żeby każdy, bez względu na zasobność portfela, miał dostęp do różnych towarów.

Jedyny problem jaki napotykają Szwedzi to fakt, że duża część produkowanych obecnie przedmiotów jest marnej jakości. Chociaż idea jest prosta, jej wdrażanie napotyka pewne przeszkody, przez co część towarów przekazanych do magazynu zostanie wyrzucona, ponieważ nie da się ich naprawić. Nie jest to jednak luka w koncepcie ReTuny, a problem z jeszcze nie przerwanym umiłowaniem konsumpcjonizmu.

Pomimo trudności, galeria nie tylko utrzymuje się na rynku już czwarty rok, ale cały czas się rozwija i rokrocznie zwiększa swoje obroty. To nie jedyne działanie miasteczka w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Wprowadzono tam siedem kategorii śmieci zbieranych do recyklingu, co pozwala na większe odzyskiwanie surowców i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypisko. Dodatkowo, komunikacja miejska napędzana jest elektrycznie i biogazem. Eskiltuna zakłada, że do 2020 roku będzie miejscem o neutralnym śladzie węglowym. Pozostaje nam tylko brać przykład i życzyć powodzenia w osiągnięciu tego celu.

Słowa: Redakcja

Źródło: Smoglab

Zdjęcia: ReTuna

Kategorie
Moda / Świadomość / Świat
Udostępnij