Carmen – pięć płócien Agnieszki Pestki

Już od najbliższego piątku, 19 lutego, w jednej z warszawskich kwiaciarni będziemy mieli okazję spotkać się z Carmen, czyli najnowszym cyklem prac Agnieszki Pestki. Tym razem artystka zabiera nas w podróż ku przeobrażeniu i wolności. 

Carmen to pięć płócien przedstawiających pięcioetapową sekwencję spalenia. Spaleniu ulega nieruchoma, niezmienna figura kobiety. Tytułowa Carmen zawdzięcza swoje imię przyjaciółce artystki, z którą Pestka spacerowała wzdłuż muru znajdującego się na granicy USA i Meksyku. Kobiety zostały posądzone o nielegalne przekroczenie granicy i spędziły pięć dni w pobliskim areszcie. W tym czasie artystka miała możliwość poznania innych kobiet, które przekraczały mur wybudowany na granicy aby ubiegać się o azyl, bezpieczeństwo, przyszłość. Spotkania, które wydarzyły się w przeciągu tych pięciu dni, były nie tylko opowieścią o trudnych historiach i przeżyciach, ale również esencją kobiecej siły i siostrzeństwa. 

Projekt Carmen jest więc głosem siły i płomieniem odzyskiwanej przez wszystkie więźniarki wolności. Artystka buduje na pięciu płótnach postać heroski i uwalnia ją, zwracając tym samym naszą uwagą w stronę trudności i problemów z jakimi mierzy się współczesna kobieta – uczuciem zwątpienia w samą siebie, rywalizacją, walką płci i ograniczeniami jakie się z tym wiążą. Wszystkie te odczucia, skumulowane w czasie pięciodniowego pobytu w aszecie wybuchają płomieniem, który niesie kobietom wolność i pozwala im na nowo tworzyć definicję siebie i swojego miejsca w świecie. 

Ważnym aspektem spotkania z Carmen jest propozycja wystawiennicza artystki. Aby podkreślić aspekt wolności i swobody Agnieszka Pestka realizuje obecnie „wyjście w Polskę”, polegające na prezentowaniu płócien w otwartych przestrzeniach w różnych częściach kraju. W ten sposób wspomniane więźniarki w sposób symboliczny stają się wolne od wszelkich ograniczeń. 

„Chciałam dać tym wszystkim kobietom wolność, spalając ich problemu, wmuszane im schematy, ograniczenia, kastę kobiecości narzuconą im przez społeczeństwo”

Od piątku (19 lutego) Carmen oglądać możemy w kwiaciarni „Kwiaciarnia u Bożeny”. Kilkudniowa prezentacja płócien jest wydarzeniem otwartym dla publiczności. Niebawem praca Agnieszki Pestki zaprezentowana zostanie w Berlinie, Barcelonie, Tokio oraz Nowym Jorku.  

Słowa: Weronika Zajkowska

Zdjęcia: materiały prasowe wystawy

Kategorie
Ludzie / Okoliczności / Sztuka
Udostępnij