Bliżej tego co naturalne – artystyczna kolekcja Artisan Jakuba Święcickiego na fotografiach Kamili Błaszkiewicz

Inspirując się rzemieślnictwem, Artisan przenosi nas do świata ubranego w naturę. Tworzone ręcznie od początku do końca małe dzieła sztuki zostały uwiecznione na zdjęciach Kamili Błaszkiewicz. 

Coraz częściej czuję potrzebę tworzenia czegoś, robienia czegoś, obcowania z materią. Ubrudzenia dłoni, szukania, sprawdzania, ale nie przed ekranem z opcją edycji tekstu, tylko na żywo, mając przed sobą kawałek płótna albo ziemię, w której można zasadzić pomidory. Zastanawiam się, czy ta potrzeba jest wynikiem ekranowych izolacji, przenoszenia naszego świata w tryb online, z którego coraz trudniej jest się wyłączyć. Czy może to normalne, że w końcu budzi się w nas potrzeba powrotu do rzemieślnictwa, otaczania naszej codzienności rzeczami stworzonymi gdzieś blisko, przez ludzi, do których mamy zaufanie. 

Gdzieś między tymi myślami, dostaję maila, ze zdjęciami, które pachną łąką i ciepłym słońcem. Dzielę się więc słowem i obrazem, oddaję głos twórcom…

XXI wiek przyniósł nam wszechstronną automatykę i globalizację. Choć masowa produkcja i maszyny coraz bardziej ogarniają świat, jedno pozostaje niezmienne – ludzie posiadają niegasnącą potrzebę estetyki i oryginalności. Jesteśmy spragnieni sztuki tworzonej rzemieślniczo i w zgodzie z naturą. Przyroda, podobnie jak rzemieślnik, tworzy niepowtarzalne, niewyobrażalne oraz nieskrępowane żadnymi ramami elementy otaczającego świata. Niejednokrotnie flora i fauna staje się inspiracją dla artystów. Jest podstawowym punktem odniesienia dla człowieka. Dlatego też Artisan przenosi nas do nieograniczonego współistniejącego świata rzemiosła i przyrody. 

Artisan to kolekcja odzieży inspirowana szeroko rozumianym rzemieślnictwem i rękodzielnictwem. Składa się z czterech podstawowych setów przeznaczonych dla mężczyzn. Niemal monochromatyczne ubrania, o jasnej kolorystyce, z założenia są stricte użytkowe, stąd występujące w mini-kolekcji ogrodniczki, kombinezon roboczy czy jeansowy komplet. Pozornie dostrzegana prostota formy przeplata się z unikatowymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak ręcznie barwiona i pleciona makrama, hafty komputerowe czy dekoracyjne tkaniny typu sandwich fabric. W kolekcji wykorzystano wysokiej jakości materiały z lokalnych sklepów m.in. wełniany flausz, bawełniany sztruks czy transparenty ortalion. Ubrania, podobnie jak inne tekstylia użytkowe Jakuba Święcickiego, nie są produkowane masowo – istnieje wyłącznie możliwość odszycia projektów na zamówienie i konkretny wymiar. W ten sposób walczy on z powszechnie dominującą nadprodukcją, ograniczając się tylko do wytworzenia modeli pokazowych. Kolekcja Artisan została wyróżniona w międzynarodowym konkursie Best in Design 2021, organizowanym przez Zlin Design Week.

Jakub Święcicki jest projektantem tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych. Od kilku lat czynnie związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Ambasadę Dizajnu (pracownia tekstylna). W 2017 roku odbył półroczny kurs Textile and Clothing Management na Tianjin Polytechnic University. Absolwent wzornictwa o specjalności projektowanie produktu na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (2018) oraz projektowania form użytkowych na macierzystej uczelni (2020). W 2020 roku ukończył kurs Textile Engineering Professional Training Program na Tiangong University.

 

Słowa: Weronika Zajkowska 

Zdjęcia: Kamila Błaszkiewicz @kamilablaszkiewicz_photo 

Model: Mateusz Cieplak | World Star Model Agency 

Kategorie
Ludzie / Moda / Natura
Udostępnij